Puszcza Ladzka

Puszcza Ladzka

 

Kaczały

Skaryszewo

Makówka

Janowo

Nowiny

Gradoczno

Gorodczyno

Doratynka

Janowo

Krzyże przydrożne w Nowinach

Drewniany krzyż przy wjeździe

do Rohoz od strony Narwi

Krzyż przydrożny w Waśkach

Krzyż w Tyniewiczach Dużych

Droga z Odrynek do Skitu Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich.

Drewniana cerkiew p.w. Św. Św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Skicie w Odrynkach.

Drewniana cerkiew p.w. Św. Św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich

Brama do Skitu w Odrynkach

Krzyż przydrożny nieopodal

wsi Hajdukowszczyna

Krzyż drewniany

w okolicach Gorodziska

Krzyże na rozstaju dróg za Iwankami

Dąb Dunin

w czerwcu

Dąb Dunin

w październiku

Przystań kajakowa nad rzeką Narew w Narwi

Rzeka Narew w okolicach Narwi

Rzeka Narew w okolicach Ancut

Rzeka Narew w Puchłach

Rzeka Narew w okolicach Narwi

Rzeka Narew w Kaczałach

Skit w Odrynkach - jedyne takie miejsce w Polsce

 

→ "Skit" to rodzaj prawosławnej pustelni zamieszkiwanej przez niewielkie skupiska, a czasem pojedynczych mnichów. Ludzie tradycyjnie poszukiwali u nich rady, pokrzepienia i pocieszenia, a czasami przewodnictwa duchowego. Podobnie, Skit w Odrynkach, założony na obszarze, gdzie w przeszłości kwitło bogate życie monastyczne, stoi otworem przed wszystkimi, którzy chcą odwiedzić uroczysko Kudak nad Narwią. Tam właśnie zbudowano drewnianą cerkiewkę, a z biegiem czasu cały kompleks architektury religijnej. Prawdopodobnie trudno o bardziej magiczne miejsce w gminie związane z religią, gdzie piękno natury wchodzi w tak bezpośredni i nienaruszalny związek z sacrum. W ostatnich latach popularność skitu biła rekordy wśród turystów z całej Polski, a w 2024 roku, w konkursie National Geographic prawosławna pustelnia znad Narwi została ogłoszona jednym z 16 cudów Polski. Absolutne must-see.

Warto wiedzieć:

 

→ Na puszczańskim obszarze gminy Narew, nieopodal wsi Przybudki, rośnie ponad 400-letni, szypułkowy Dąb Dunin. W 2021 roku Klub Gaja przyznał mu tytuł Drzewa Roku, a rok później Dunin, zwany "Strażnikiem Puszczy Białowieskiej", wygrał w plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku. Podczas wędrówek po tej części Podlasia, trudno pominąć ten jeden z najwspanialszych podlaskich pomników przyrody. 

 

→ Wszystkie lasy zlokalizowane na terenie gminy pełne są dzikich zwierząt, zatem podczas wypraw należy być czujnym. Z dużym prawdopodobieństwem można zaliczyć bliskie spotkania z wiewiórkami, lisami i przedstawicielami gatunków jeleniowatych, w tym łosiem. Mogą zdarzyć się dziki, choć to mniej prawdopodobne. Widywane są również mniejsze i większe stada żubrów, na które najczęściej natkniemy się w okresie jesienno-zimowym. Są też wilki to dość rzadki widok, ale podobnie jak w przypadku żubrów, zalecamy zachować szczególną ostrożność.

A

Dąb Dunin

Agroturystyka

Skit w Odrynkach

Nocleg, restauracja

Nocleg, restauracja

Podlaski Szlak Bociani

Uwaga: najbardziej prawdopodobne miejsca spotkań z żubrami i/lub wilkami

Podlaski Szlak Kulturowy Drzewo i Sacrum

Biwaki, kempingi, atrakcyjne miejsca nad rzeką

Kraina Otwartych Okiennic

Natura i obecny podział administracyjny nie poskąpiły gminie Narew solidnego odcinka rzeki o bajecznej urodzie, i w dodatku jednej z tych unikalnych, wielokorytowych, będącej siedliskiem wielu rozmaitych gatunków zwierząt. Niewątpliwe eldorado dla tych, którzy kochają obcować z przyrodą i raj dla wszystkich szukających zarówno regeneracji, jak i aktywnego relaksu. Jednym słowem, Narew, czyli "polska Amazonka", to najlepsza alternatywa dla poszukujących prawdziwego ukojenia od zgiełku współczesnego życia...

 

Inne szlaki rowerowe:

 

→  Zielony szlak Krainy Otwartych Okiennic (16 km: Narew-Ancuty-Trześcianka-Soce-Puchły) doskonały na wyprawę rowerową.

→ Niebieski szlak "Do wsi w dolinie Narwi" pozwoli na interesującą eksplorację zachodniej części gminy (Doratynka-Kaczały-Janowo-Gorodczyno) oraz sąsiedniej gminy Czyże (23,5 km).

→ Niebieski szlak "Do Puszczy Ladzkiej" prosto z Narwi udajemy w kierunku Rybak, i dalej, przez puszczę  aż do Bud w okolicach Białowieży (39 km). 

→ dodatkowo: nowoczesne ścieżki rowerowe na prawie 40-kilometrowym odcinku trasy Hajnówka-Zabłudów. A to oznacza, że od Łosinki aż po Trześciankę możemy jeździć wygodnie i bezpiecznie. Większość dróg w gminie również jest dość przyjazna dla rowerzystów, chociaż rowerów szosowych nie polecamy. Najlepiej sprawdzą się te hybrydowe lub crossowe.

Ponieważ bogactwo przyrodnicze, historyczne i kulturowe gminy Narew zachęca do aktywnego wypoczynku, turystyka rowerowa znajduje tu idealne warunki do rozwoju. Jest gdzie jeździć z przysłowiową "głową", bo przez obszar gminy przebiega kilka atrakcyjnych szlaków turystycznych, m.in. Podlaski Szlak Kulturowy "Drzewo i Sacrum" oraz Podlaski Szlak Bociani. Pierwszy z nich stworzono z myślą o upowszechnianiu walorów drewnianej architektury Białostocczyzny. Jego narwiański odcinek obejmuje pięć miejscowości: Puchły, Trześciankę, Skaryszewo, Narew i Łosinkę. Szlak Bociani z kolei to najdłuższy, bo ponad 400-km oznakowany szlak rowerowy w województwie podlaskim. W gminie Narew biegnie od wschodu na zachód, przez Odrynki, Gorędy, Trześciankę i Puchły.

Drugie z tutejszych bogactw przyrodniczych, chociaż może nie tak obfite, jak skarby Doliny Górnej Narwi, to lasy prastarej Puszczy Białowieskiej nazywane tu Puszczą Ladzką. W gminie Narew zajmują obszar blisko 3000 ha. Zanim ktokolwiek zatęskni za cichym igliwiem i pomyśli o nieodległej Białowieży, niech koniecznie sprawdzi tutejsze leśne zakątki, promieniujące nie mniej subtelną formą odprężającej wibracji. Wszyscy badacze-amatorzy podlaskiej flory i fauny też będą zadowoleni...

Niemal w każdym zakątku gminy Narew znajduje się komfortowo wyposażone gospodarstwo agroturystyczne, swoją stylistyką nierzadko nawiązujące do tradycyjnej, wiejskiej chaty podlaskiej. Turyści szukający spokoju, harmonii i bliskości natury, z pewnością nie będą zawiedzeni, bo pobyt na urokliwej i gościnnej wsi w tej części Podlasia to najlepszy pomysł na "zresetowanie" i "naładowanie akumulatorów". Jednak bogata oferta agroturystyczna to nie tylko wypoczynek, ale również poznawanie lokalnych tradycji, kultury i codziennego życia mieszkańców. Wiele z takich gospodarstw prowadzonych jest przez osoby, a nawet całe rodziny, które z pasją pragną dzielić się swoją kulturą i gościnnością. Zatem wakacje lub urlop na wsi w gminie Narew to gwarancja autentycznej satysfakcji z eksplorowania nieznanych zakątków Podlasia i odprężającego wypoczynku w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze.

Gmina Narew niemal w całości naszpikowana jest elementami mniejszej i większej, drewnianej architektury sakralnej niepozornymi, drewnianymi kapliczkami a szczególnie krzyżami przydrożnymi i wotywnymi, wznoszonymi w określonej intencji. Niektóre z nich są bardzo stare i pochodzą z XIX wieku, a tradycja ich stawiania przetrwała nawet do naszego stulecia. W każdym razie, gdziekolwiek się nie udamy, wciąż czuć tu prastary świat dawnych, duchowych tradycji słowiańsko-chrześcijańskich, jaki gdzie indziej poszedł chyba w zapomnienie. Dlatego obszar ten jak magnes przyciąga poszukujących transcendencji. Tak jak m.in. mnichów, którzy w 2008 roku na obrzeżach wsi Odrynki ufundowali prawosławny skit. Dzisiaj niepodobna opuścić gminy bez złożenia wizyty w tym wyjątkowym ustroniu...

Do góry

Home

Powrót

PLANÓW JESZCZE NIE MA...

Mobile menu

DOBRZE BYĆ

Must-see * Sehenswert * Bи це обов'язково повинні побачити

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

 

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, pomysły i współpracę. Jeśli coś ciekawego dzieje się w okolicy, o czym warto wiedzieć, napisz do nas:

Niezależny portal poświęcony życiu społeczno-kulturalnemu w gminie Narew © 2024

polityka PRYWATNOŚCI

kontakt@widoknanarew.pl

Thank you for being here

Danke, dass Sie hier sind

Дякую за те, що ви тут

Dziękujemy, że tu jesteś