Do góry

Dalej

Makowe drożdżówki domowej roboty - w przeciwieństwie do swoich sklepowych odpowiedników, pozbawionych zwykle połysku i wyrazu - są super mięciutkie i pomimo dodatku ciężkiego maku - wystarczająco puszyste. To doskonały deser i smakowita przekąska, która w naszej rodzimej kuchni ma bardzo długą tradycję. A ponieważ mak jest u nas symbolem obfitości, ich obecność na stole zawsze manifestuje dostatek.

 

Rekomendujemy!

7. Jednak zamiast zwykłych nacięć nożem, które mogą mocno naruszyć kształt delikatnego ciasta z makiem, proponujemy użyć prostej techniki wykrawania za pomocą mocnej, bawełnianej nici, którą na pewno każdy ma w domu. Nić delikatnie wsuwamy pod spód rolady, w miejscu zaznaczenia, a następnie, trzymając oba końce nici, krzyżujemy je, i szybkim, dynamicznym ruchem "wykrajamy" bułeczkę. W taki sposób uformujemy wszystkie bułeczki. Cały proces, począwszy od rozwałkowania i rozsmarowania masy makowej, powtarzamy dla drugiego kawałka ciasta. Powinniśmy uzyskać 12 bułeczek, które od razu najlepiej ułożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Uwaga: bułeczki, zanim trafią do piekarnika, powinny podchodzić jeszcze przez około 45 minut. Pod przykryciem.

 

8. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 stopni Celsjusza. Przed włożeniem do piekarnika, smarujemy je z wierzchu żółtkami, które pozostały nam z etapu przygotowania masy makowej. Pieczemy przez 20-25 minut albo nawet nieco dłużej, w zależności od tego, ile bułeczek mamy w formie i jakim piekarnikiem dysponujemy.

6. Podrośnięte ciasto dzielimy na dwie w miarę równe części (warto użyć wagi). Formujemy z nich kulę i zostawiamy pod przykryciem na kolejne 10 minut. Pierwszą część rozwałkowujemy na prostokąt mniej więcej o wymiarach 40-35 cm. Połowę masy makowej rozprowadzamy równomiernie na całej powierzchni prostokąta, dbając jednak o to, aby po bokach zachować około jednocentymetrowe odstępy. Natomiast w miejscu łączenia, przestrzeń niewypełniona nadzieniem powinna być nawet nieco większe. Ostrożnie zwijamy roladę, której boki delikatnie podwijamy pod spód. Tępą częścią noża zaznaczamy miejsca, w których będziemy "wykrawać" sześć bułeczek.

PRZYGOTOWANIE:

 

1. Warto zacząć od maku, ponieważ jego odpowiednie przygotowanie zajmie nieco czasu. W rondlu lub garnku z solidnym dnem zagotowujemy 400 ml mleka lub wody. Do wrzącego płynu wsypujemy cały mak i gotujemy na małym ogniu, nieustannie mieszając. Gdy mak wchłonie mleko/wodę, zdejmujemy garnek z ognia i odstawiamy mak do całkowitego przestygnięcia. Można go przełożyć do innego naczynia, żeby wystygł szybciej.

 

2. Zimny mak mielimy wraz z cukrem w maszynce z sitkiem o małych oczkach, dedykowanym specjalnie do mielenia maku. A jeżeli takiego sitka nie mamy, dysponując jedynie tym standardowym, mak powinniśmy zmienić trzykrotnie. (Mak do maszynki mielimy partiami na przemian z cukrem). Po zmieleniu przykrywamy i wstawiamy do lodówki.

 

3. Teraz możemy przygotować ciasto drożdżowe. Najpierw rozczyn. Do miski wlewamy ciepłe mleko, dodajemy łyżeczkę cukru (odbierając ją z przygotowanej porcji), dodajemy ze dwie łyżki mąki i wkruszamy drożdże. Wszystko dokładnie mieszamy i odstawiamy na 15-20 minut. Jeżeli zaś mamy zamiar skorzystać z drożdży suchych, nie musimy przygotowywać rozczynu. Z podanych składników ciasto zagniatamy od razu.

 

4. Do rozczynu dodajemy jajka, sól, cukier i cukier wanilinowy. Dokładnie mieszamy. Następnie dodajemy miękkie masło i również dokładnie mieszamy. Teraz możemy stopniowo dodawać przesianą mąkę. Zalecamy robić to partiami, bo może się okazać, że będziemy jej potrzebować nieco mniej. Przez około 6-8 minut wyrabiamy elastyczne ciasto. Na dno miski wlewamy odrobinę oleju. Rozsmarowujemy i układamy uformowane w kulę wyrobione ciasto. Nakrywamy i odstawiamy do podrośnięcia. Po około 40 minutach ciasto należy krótko przegnieść, ponownie uformować kulę i pozostawić na kolejne 30 minut.

 

5. Bezpośrednio przed uformowaniem bułeczek, należałoby zająć się dokończeniem masy makowej. Do maku dodajemy cukier wanilinowy, miękkie masło (warto wyjąć je wcześniej z lodówki, aby odpowiednio zmiękło) oraz lekko ubite białka z dwóch jajek. Wszystko dokładnie mieszamy na jednolitą masę. Gotowe.

Domowe bułeczki z makiem

SKŁADNIKI:

 

* 200 ml ciepłego mleka

* 25 g świeżych drożdży piekarskich lub 7g suchych/instant

* 2 duże jajka

* pół łyżeczki soli

* 130 g cukru

* 1 łyżeczka cukru wanilinowego

* 100 g bardzo miękkiego masła

* 600-700 g mąki pszennej

* Nadzienie: 400 g maku sparzonego wodą lub mlekiem i zmielonego w maszynce z 150-200 g cukru

* 2 białka (żółtka zostawiamy do posmarowania)

* 60-80 g miękkiego masła

* łyżeczka cukru wanilinowego

DOBRZE SKOSZTOWAĆ

Must-try * Man muss es probieren * Обов'язково треба спробувати

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

 

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, pomysły i współpracę. Jeśli coś ciekawego dzieje się w okolicy, o czym warto wiedzieć, napisz do nas:

Niezależny portal poświęcony życiu społeczno-kulturalnemu w gminie Narew © 2024

polityka plików cookies

kontakt@widoknanarew.pl

Thank you for being here

Danke, dass Sie hier sind

Дякую за те, що ви тут

Dziękujemy, że tu jesteś