Kaplica

Cerkiew

Kościół

Cerkiew pw. Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Narwi na starym cmentarzu unickim przy ul. Bielskiej, jeszcze przed rozebraniem i przeniesieniem. (Źródło: ze zbiorów Narwiańskiego Ośrodka Kultury).

Odbudowana po pożarze cerkiew stanowi czynny obiekt kultu religijnego.

Tak XVIII-wieczna kaplica wyglądała jeszcze przed remontem przeprowadzonym w latach 90-tych XX w. (źródło: NOK)

Cerkiew pw. Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Narwi na starym cmentarzu unickim przy ul. Bielskiej, jeszcze przed rozebraniem i przeniesieniem. (Źródło: ze zbiorów Narwiańskiego Ośrodka Kultury).

Odbudowana po pożarze, stanowi czynny obiekt kultu religijnego.

Cerkiew pw. Kazańskiej Ikony Matki Bożej znajduje się na dużym cmentarzu prawosławnym w Narwi.

Umiejscowiony pomiędzy dwiema kaplicami nagrobek żołnierza radzieckiego z czasów II wojny światowej.

Dalej

Do góry

Powrót

Jak podają najstarsze zachowane źródła, wyznawcy judaizmu pojawili się w Narwi jeszcze w XVI wieku. Na stałe zaczęli osiedlać się w XIX wieku i przetrwali do tragicznych początków lat 40-tych ubiegłego stulecia. Tuż przed wybuchem II wojny światowej w miasteczku zamieszkiwało około 300 Żydów, co czyniło miejscowość typowym, wielokulturowym sztetlem. Ta wpływowa ekonomicznie grupa zdominowała cały rynek - centralną i najbardziej symbolicznie cenioną przestrzeń Narwi. Do dzisiaj w centrum zachowało się przynajmniej kilka, wciąż użytkowanych XIX-wiecznych domów żydowskich. Wprawdzie z areny dziejów odchodzą już ostatni przedstawiciele pokolenia pamiętającego palenie pieców podczas sennych szabasów i żydowskie kramy, w których wybrzmiewał dźwięczny jidisz, ale w Narwi i w okolicach wciąż można spotkać wiele śladów żydowskiej obecności. To, co pozostało wyryte w kamieniach, pozostawione w konstrukcjach starych budynków i uwiecznione na fotografiach, z pewnością zadowoli każdego poszukiwacza tropów historii i kultury żydowskiej na Podlasiu.

Umiejscowiony pomiędzy dwiema kaplicami nagrobek żołnierza radzieckiego z czasów II wojny światowej.

Kapliczka prawosławna zbudowana w 1994 roku w miejscu przeniesionej kaplicy pw. Kazańskiej Ikony Matki Bożej.

Umiejscowiony pomiędzy dwiema kaplicami nagrobek radziecko żołnierza z czasów II wojny światowej.

Rzymskokatolicka kaplica św. Wincentego zbudowana w latach 1840-1848.

Niedaleko cerkwi parafialnej, na obrzeżach dawnego narwiańskiego rynku, znajduje się założony w 1804 roku cmentarz grzebalny. Nekropolia pełniła swoje funkcje prawie do końca XIX wieku, kiedy ufundowano działający do dzisiaj cmentarz prawosławny przy ul. Cichej. Obecnie to miejsce nieco zapomniane i zazwyczaj pomijane przez turystów i przewodników. A szkoda, bo możemy odkryć tu kilka historycznych i architektonicznych smaczków, takich jak m.in. grób żołnierza radzieckiego z czasów II wojny światowej i unikatową kaplicę rzymskokatolicką św. Wincentego, pamiętającą jeszcze pierwszą połowę XIX wieku. Niemal do lat 80-tych ubiegłego wieku świątynka funkcjonowała jako miejsce kultu podczas obchodów Bożego Ciała. W niedalekiej zaś odległości, po przeciwnej stronie, wznosi się skromna kapliczka prawosławna. Postawiono ją dokładnie w miejscu, w którym znajdował się ołtarz XVIII-wiecznej cerkwi pw. Kazańskiej Ikony Matki Bożej, aby upamiętniała wielowiekową obecność unikatowej, drewnianej cerkiewki, która niestety nie dotrwała do naszych czasów. Zob. poniżej.

Cerkiew pw. Kazańskiej Ikony Matki Bożej naznaczona jest tragicznymi losami jej poprzedniczki kaplicy z 1784 roku, którą w połowie XIX wieku przeniesiono do Narwi z niedalekiej wsi Czyże. W tamtym czasie, aż do końca lat 90-tych ubiegłego wieku była to jedna z najstarszych podlaskich kapliczek z unikatowym, pounickim ikonostasem, której udało się przetrwać Napoleona i dwie wojny światowe. Początkowo umieszczono ją na nieczynnym dzisiaj XVIII-wiecznym cmentarzu w Narwi. W latach 1993-1994 została odrestaurowana i przeniesiona na duży cmentarz (obecnie przy ul. Cichej). Tam nie było dane jej długo cieszyć się nową lokalizacją i wzmocnioną drewnianą konstrukcją. Spłonęła niemal doszczętnie w nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2000 roku. Pożar pozbawił nas możliwości podziwiania tego arcydzieła i jego nieszablonowej ikonografii, zaświadczającej o bogatej historii wschodniego chrześcijaństwa w Narwi. Dzisiaj na jej miejscu wznosi się błyskawicznie wzniesiona replika, całkowicie nawiązująca do architektury starej kaplicy. Dowiedz się więcej.

Zachowane do dzisiaj pożydowskie domy w centrum, z charakterystycznymi drzwiami od ulicy.

Na pierwszym planie nieistniejący już budynek żydowskiej bóżnicy, który został mocno uszkodzony przez pożar w 1973 roku.

Zachowane do dzisiaj pożydowskie domy w centrum Narwi, z charakterystycznymi drzwiami od ulicy.

Macewa z inskrypcją po hebrajsku, z pozostałości cmentarza żydowskiego nieopodal Narwi

Zachowane z pożaru fragmenty desek ze spalonej cerkiewki przypominają o nieodżałowanej poprzedniczce.

Cerkiew Parafialna z XIX w.

Nie zdołała go wyprzeć nawet całkiem treściwa zieleń, na którą pomalowano cerkiew po gruntownym remoncie i naprawie zniszczeń spowodowanych tragicznym pożarem z kwietnia 1990 roku. Ogień splądrował wówczas całe ponad stuletnie wnętrze i lwią część zabytkowych ikon. Na szczęście cała konstrukcja przetrwała, wypełniając się nowym obliczem ikonografii, utrzymanej w stylistyce współczesnego rosyjskiego malarstwa sakralnego. Dzisiaj narwiańska świątynia jedna z wybitnych odsłon charakterystycznego dla naszego regionu stylu drewnianej architektury cerkiewnej budzi zachwyt turystów, którzy przy odrobinie szczęścia mogą zajrzeć do jej barwno-złotego wnętrza. Tutaj więcej informacji.

Drewniana cerkiew prawosławna pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego pełni funkcje świątyni parafialnej od 1885 roku. Jej pojawienie się w narwiańskiej panoramie architektury religijnej stanowiło kolejny etap wielowiekowej obecności wschodnioobrządkowego chrześcijaństwa w Narwi. Najpierw, jeszcze w XVI wieku, zadomowiło się tu prawosławie. W XVII i XVIII w. znacząco wyparte przez obrządek unicki, powróciło w kolejnym stuleciu, którego zwieńczeniem była nowa i pokaźna w porównaniu do poprzednich świątynia. Wzniesioną w stylu bizantyńsko-rosyjskim i ukoronowaną diademem z dwóch kopuł symbolizujących dwie natury Chrystusa, od razu skojarzono z błękitem, który w prawosławiu symbolizuje tajemnicę, transcendencję, niebo, Bogurodzicę i Archanioła Michała.

zabytkowy Kościół RZYMSKOKATOLICKI

Z czasów jagiellońskich i nieco późniejszych zachowały się jedynie dwa unikatowe obrazy na desce, które dzisiaj można podziwiać wewnątrz kościoła. Świątynia już od progu olśniewa swoim klasycystycznym i barokowym wystrojem, z ołtarzem wielkim utrzymanym w porządku jońskim i barokowymi rzeźbami i wyobrażeniami postaci świętych, umieszczonymi w filarach międzynawowych. Obok kościoła wznosi się dwukondygnacyjna drewniana dzwonnica, pamiętająca czasy ostatnich królów Polski. Całość stanowi zjawiskowy majstersztyk drewnianej architektury sakralnej na Podlasiu, a zarazem niezwykle poetyczno-misteryjne miejsce, w którym bliskość rzeki i szumiących starych drzew wprowadzać może w głęboko medytacyjny nastrój. Tu poznasz więcej detali historycznych.

Górujący na niewielkim wzniesieniu nad rzeką Narew, dwuwieżowy, drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP i Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, należy do najstarszych i najpiękniejszych obiektów religijnych na Podlasiu. Jego początki sięgają I poł. XVIII wieku, zatem od niemal trzech stuleci świątynia przetrwawszy szereg dziejowych sztormów pisze historię parafii rzymskokatolickiej w Narwi, obecnej tu właściwie od początku. Dawniej w tym miejscu wznosił się przybytek ufundowany przez Zygmunta Starego i Bonę.

Administracyjne i społeczno-kulturalne serce gminy, usytuowane geograficznie niemal w samym jej centrum. Przedsionek Puszczy Białowieskiej, górujący nad błękitną wstęgą Narwi - jedyną europejską rzeką płynącą wieloma korytami. Jedna z bram do ostatnich zachowanych fragmentów lasów pierwotnych Starego Kontynentu, które pamiętają prehistorię gatunku ludzkiego. Miejsce codziennych spotkań różnych kultur, etniczności i religii. Przestrzeń pełna wielokulturowej symboliki, otoczona bujnymi rozlewiskami lasów, łąkami i polami uprawnymi, przypominającymi o nierozerwalnym związku człowieka z naturą, a ziemi z niebem. Zatrzymaj się przynajmniej na chwilę w Narwi i poznaj jej korzenie, współczesność oraz wyjątkowe dziedzictwo kultury materialnej. Kliknij tu i zobacz, co możesz u nas zwiedzić.

DOBRZE BYĆ

Must-see * Sehenswert * Bи це обов'язково повинні побачити

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

 

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, pomysły i współpracę. Jeśli coś ciekawego dzieje się w okolicy, o czym warto wiedzieć, napisz do nas:

Niezależny portal poświęcony życiu społeczno-kulturalnemu w gminie Narew © 2024

polityka plików cookies

kontakt@widoknanarew.pl

Thank you for being here

Danke, dass Sie hier sind

Дякую за те, що ви тут

Dziękujemy, że tu jesteś