Do góry
Powrót
W Narwi można dobrze i smacznie zjeść. Restauracja Przydroże oferuje m.in. cenione przez klientów dania kuchni polskiej i podlaskiej, a w niewielkim barze, w samym centrum miejscowości, przyrządzane są popularne, szybkie i treściwe kebaby tureckie.
RESTAURACJA PRZYDROŻE
ul. Bielska 47B
tel. + 48 660 797 288
KAMCZATKA KEBAB
ul. Plac 1 maja 2
tel. + 48 786 975 943
Jak podają najstarsze zachowane źródła, wyznawcy judaizmu pojawili się w Narwi jeszcze w XVI wieku. Pomimo różnych dziejowych perturbacji, przetrwali tu do początku lat 40-tych ubiegłego stulecia. Tuż przed wybuchem II wojny światowej w miasteczku zamieszkiwało około 300 Żydów, co czyniło miejscowość typowym, wielokulturowym sztetlem. Ta wpływowa ekonomicznie grupa zdominowała cały rynek - centralną i najbardziej symbolicznie cenioną przestrzeń Narwi. Do dzisiaj w centrum zachowało się przynajmniej kilka XIX-wiecznych domów żydowskich, które wciąż są użytkowane. Co prawda z areny dziejów odchodzą już ostatni przedstawiciele pokolenia pamiętającego palenie pieców podczas sennych szabasów i żydowskie kramy, w których wybrzmiewał dźwięczny jidisz, ale w Narwi i w okolicach wciąż można spotkać wiele śladów żydowskiej obecności. To, co pozostało wyryte w kamieniach, pozostawione w konstrukcjach starych budynków i uwiecznione na fotografiach z pewnością zadowoli każdego poszukiwacza tropów kultury żydowskiej na Podlasiu.
Zachowane z pożaru fragmenty desek ze spalonej cerkiewki przypominają o nieodżałowanej poprzedniczce.
Tak XVIII-wieczna kaplica wyglądała jeszcze przed remontem przeprowadzonym w latach 90-tych XX w.
Godna uwagi cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej dźwiga piętno tragicznej historii swojej poprzedniczki - drewnianej cerkiewki przeniesionej do Narwi z niedalekiej wsi Czyże i ofiarowanej tamtejszej parafii w 1784 roku. Przetrwawszy Napoleona i dwie wojny światowe, ta jedna z najstarszych na Podlasiu kapliczek z absolutnie unikatowym pounickim ikonostasem, którą umieszczono początkowo na nieczynnym dzisiaj XVIII-wiecznym cmentarzu w Narwi, została w latach 1993-1994 odrestaurowana i przeniesiona na duży cmentarz (obecnie przy ul. Cichej). Tam nie było jej dane cieszyć się długo nową lokalizacją, ani wzmocnioną drewnianą konstrukcją. Spłonęła niemal doszczętnie w nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2000 r. Brutalny los pozbawił nas możliwości podziwiania tego arcydzieła i jego nieszablonowej ikonografii, zaświadczającej o bogatej historii wschodniego chrześcijaństwa w Narwi. Dzisiaj na jej miejscu wznosi się błyskawicznie wzniesiona replika, całkowicie nawiązująca do architektury starej kaplicy. Dowiedz się więcej.
Zachowane do dzisiaj pożydowskie domy w centrum, z charakterystycznymi drzwiami od ulicy.
Na pierwszym planie budynek żydowskiej bożnicy, który został mocno uszkodzony przez pożar w 1973 roku.
Zachowane do dzisiaj pożydowskie domy w centrum, z charakterystycznymi drzwiami od ulicy.
Macewa z inskrypcją po hebrajsku z pozostałości cmentarza żydowskiego nieopodal Narwi
Tropem kultury żydowskiej
CERKIEW Cmentarna
Podczas pobytu w Narwi można zatrzymać się w Zajeździe "Pod Akacją", który dysponuje 32 miejscami noclegowymi dla turystów. Goście mają do dyspozycji usytuowane obok nowoczesne boisko wielofunkcyjne (również z funkcją kortu tenisowego). Nieopodal znajduje się miejscowy stadion klubu Iskra Narew oraz boisko lekkoatletyczne z bieżnią.
ZAJAZD POD AKACJĄ
ul. Mickiewicza 105
tel. + 48 85 681 60 86
nok@narew.gmina.pl
Obecnie cerkiew funkcjonuje w murowanej odsłonie, stanowiąc czynny obiekt sprawowania kultu.
Zachowane z pożaru fragmenty desek ze spalonej cerkiewki przypominają o nieodżałowanej poprzedniczce.
Cerkiew Parafialna z XIX w.
Drewniana cerkiew prawosławna pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego od 1885 roku pełni funkcje świątyni parafialnej, uświetniając symboliczną przestrzeń miejscowości. Jej pojawienie się w narwiańskiej panoramie architektury religijnej stanowiło kolejny etap wielowiekowej obecności prawosławia w Narwi. A te zadomowiło się tu jeszcze w XVI wieku. W XVII i XVIII w. wyparte przez obrządek unicki, powróciło w kolejnym stuleciu, którego zwieńczeniem była nowa i pokaźna - w porównaniu do poprzednich - świątynia. Ta lazurowa piękność, wzniesiona w stylu bizantyńsko-rosyjskim i ukoronowana ażurowym diademem z dwóch kopuł symbolizujących dwie natury Chrystusa, skrywa w swojej istocie archetyp błękitu, łączonego w prawosławiu z tajemnicą, transcendencją, niebem, Bogurodzicą i Archaniołem Michałem. Nie zdołała go wyprzeć nawet treściwa zieleń, na którą pomalowano cerkiew po gruntownym remoncie i naprawie zniszczeń spowodowanych tragicznym pożarem, do którego doszło w kwietniu 1990 roku podczas nabożeństw okołowielkanocnych. Ogień splądrował wówczas całe ponad stuletnie wnętrze i lwią część zabytkowych ikon. Na szczęście cała konstrukcja przetrwała, wypełniając się nowym obliczem ikonografii, utrzymanej w stylistyce współczesnego rosyjskiego malarstwa sakralnego. Dzisiaj narwiańska świątynia - jedna z wybitnych odsłon charakterystycznego dla naszego regionu stylu drewnianej architektury cerkiewnej - budzi zachwyt turystów, którzy przy odrobinie szczęścia mogą zajrzeć do jej barwno-złotego wnętrza. Tutaj więcej informacji.
zabytkowy Kościół RZYMSKOKATOLICKI
Górujący na niewielkim wzniesieniu nad rzeką Narew, dwuwieżowy, drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP i Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, należy do najstarszych i najpiękniejszych obiektów religijnych na Podlasiu. Jego początki sięgają I poł. XVIII wieku, zatem od niemal trzech stuleci świątynia - przetrwawszy szereg dziejowych sztormów - pisze historię parafii rzymskokatolickiej w Narwi, obecnej tu właściwie od zawsze. Dawniej w tym miejscu wznosił się przybytek ufundowany przez Zygmunta Starego i Bonę. Z czasów jagiellońskich i nieco późniejszych zachowały się jedynie dwa unikatowe obrazy na desce, które dzisiaj można podziwiać wewnątrz kościoła. Jego klasycystyczny i barokowy wystrój, z ołtarzem wielkim utrzymanym w porządku jońskim i z zastępami licznych, barokowych rzeźb oraz wyobrażeń postaci świętych nobliwie spoglądających z filarów międzynawowych, już od progu olśniewa elegancją i majestatem. Obok świątyni wznosi się dwukondygnacyjna drewniana dzwonnica, pamiętająca czasy ostatnich królów Polski. Całość stanowi bez wątpienia zjawiskowy majstersztyk drewnianej architektury sakralnej na Podlasiu, a zarazem niezwykle poetyczno-misteryjne miejsce, w którym bliskość rzeki i szumiących starych drzew wprowadzać może w głęboko kontemplacyjny i jakże potrzebny w naszych czasach nastrój. Tu poznasz więcej detali historycznych.
Administracyjne i społeczno-kulturalne serce gminy, usytuowane geograficznie niemal w samym jej centrum. Przedsionek Puszczy Białowieskiej, górujący nad błękitną wstęgą Narwi - jedyną europejską rzeką płynącą wieloma korytami. Jedna z bram do ostatnich zachowanych fragmentów lasów pierwotnych Starego Kontynentu, które pamiętają prehistorię gatunku ludzkiego. Miejsce codziennych spotkań różnych kultur, etniczności i religii. Przestrzeń pełna wielokulturowej symboliki, otoczona bujnymi rozlewiskami lasów, łąkami i polami uprawnymi, przypominającymi o nierozerwalnym związku człowieka z naturą, a ziemi z niebem. Zatrzymaj się przynajmniej na chwilę w Narwi i poznaj jej korzenie, współczesność oraz wyjątkowe dziedzictwo kultury materialnej. Kliknij tu i zobacz, co możesz u nas zwiedzić.
DOBRZE BYĆ
Must-see * Sehenswert * Bи це обов'язково повинні побачити
TU WARTO ZAGLĄDAĆ
ZAPRASZAMY DO KONTAKTU
Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, pomysły i współpracę. Jeśli coś ciekawego dzieje się w okolicy, o czym warto wiedzieć, napisz do nas:
Niezależny portal poświęcony życiu społeczno-kulturalnemu w gminie Narew © 2023
polityka plików cookies
kontakt@widoknanarew.pl
Thank you for being here
Danke, dass Sie hier sind
Дякую за те, що ви тут
Dziękujemy, że tu jesteś