Składniki na masę makową:

 

* 280 g suchego maku

* 280 ml mleka

* 150 g cukru

* opcjonalnie: ok. 80 g bakalii (np. rodzynki + orzechy)

* kilka kropli aromatu migdałowego

* 1/3 łyżeczki cynamonu

* 3/4 łyżki miękkiego masła

* opcjonalnie: odrobina miodu

* 3 białka

Przygotowanie maku:

 

1. Mleko zagotowujemy. Wsypujemy doń suchy mak, trzymamy na bardzo małym ogniu i stale mieszamy do momentu, aż mak wchłonie mleko. Odstawiamy pod przykryciem do całkowitego wystygnięcia (4-5 godzin).

2. Zimny mak mielimy za pomocą maszynki. Po zmieleniu można dodać resztę składników (z wyjątkiem białek). Masa będzie bogatsza z dodatkiem rozdrobnionych rodzynek i orzechów, a miodem można jeszcze dosłodzić, jeżeli uznamy, że to potrzebne. Wszystko dokładnie mieszamy.

3. Tuż przed wyłożeniem masy makowej na ciasto, dodajemy do niej lekko ubite białka i solidnie, chociaż delikatnie mieszamy.

Składniki na masę makową:

 

* 375 g suchego maku

* 375 ml mleka

* 3/4 szklanki cukru

* opcjonalnie: ok. 100 g bakalii (np. rodzynki + orzechy)

* kilka kropli aromatu migdałowego

* 1/2 łyżeczki cynamonu

* łyżka miękkiego masła

* opcjonalnie: odrobina miodu

* 5-6 białek

6. Piekarnik rozgrzewamy do 190 stopni Celsjusza i pieczemy przez minimum pół godziny, do 40 minut, w zależności od piekarnika. Najlepiej po 30 minutach sprawdzić stan wypieku, który powinien się już zarumienić. Na ostatnie 5 minut należałoby usunąć papier, aby powierzchnia makowców nabrała wyrazistszej barwy.

 

7. Po wystygnięciu makowce są gotowe do konsumpcji. Można je posypać cukrem pudrem albo polukrować i ozdobić wedle uznania, czym się tylko zechce. My sięgnęliśmy po mak, orzechy, migdały i skórkę pomarańczową.

3. Po tym czasie możemy już "skręcać" makowce. Ale pod warunkiem, że będziemy mieć przygotowaną wcześniej masę makową. Zamiast jednak kupować gotową w puszce, która nigdy nie zapewni makowcowi tego "czegoś", rekomendujemy zrobić ją samodzielnie wcześniej, a przynajmniej zmielić z cukrem sparzony mak jeszcze poprzedniego dnia i przechować w lodówce. Dokładny przepis na masę makową zamieściliśmy poniżej.

 

4. Wyrośnięte ciasto dzielimy na trzy części. Formujemy z nich kule i odstawiamy przykryte na ok. 10 minut. Następnie każdą z części rozwałkowujemy kolejno na kształt przypominający prostokąt o wymiarach ok. 30x25 cm. Na jego powierzchni rozsmarowujemy 1/3 przygotowanej wcześniej masy makowej, dbając o to, aby pozostawić nieco miejsca przy krawędziach. Następnie ostrożnie zwijamy roladkę, delikatnie zakładając jej boki. Teraz należałoby ją zawinąć w papier do pieczenia, dzięki czemu strucla utrzyma odpowiedni kształt. Nie ściskamy jej papierem zbyt mocno, ale staramy się pozostawić pewien luz. Zabieg ten powtarzamy dla dwóch pozostałych części ciasta. W ten sposób uzyskamy trzy makowce. PO zawinięciu w papier, układamy w formie do pieczenia, z zachowaniem wyraźnych odstępów. Zanim trafią do pieca, powinny postać jeszcze około 15 minut.

Do góry

Dalej

Oto niekwestionowany król każdych świąt, a zarazem jeden z najlepszych sposobów na pielęgnowanie naszych polskich tradycji kulinarnych. A ten przepis to gwarancja intensywnego i głębokiego smaku makowego nadzienia, zamkniętego w eleganckiej drożdżowo-kruchej roladzie. Strulce długo zachowują świeżość i można przygotować je nawet kilka dni wcześniej.

 

Polecamy!

PRZYGOTOWANIE:

 

1. Zaczynamy od przygotowania rozczynu. Do miski wlewamy mleko, wsypujemy jedną łyżkę cukru, dodajemy 2-3 spore łyżki mąki pszennej i wkruszamy świeże drożdże. Wszystko dokładnie mieszamy, przykrywamy i odstawiamy do podrośnięcia na 15 minut. (W przypadku użycia suchych drożdży, krok ten można pominąć i dodać drożdże bezpośrednio do reszty składników).

 

2. Po tym czasie do rozczynu dodajemy pięć pozostałych łyżek cukru, sól, cukier wanilinowy lub pastę waniliową i żółtka. Białka zostawiamy, ponieważ będą nam potrzebne do masy makowej. Wszystko mieszamy do wyraźnego połączenia się składników. Teraz stopniowo dodajemy przesianą mąkę. Dobrze jest nie dodawać jej więcej niż w przepisie, nawet jeśli ciasto będzie troszkę lepiące. Na koniec wlewamy rozpuszczone i koniecznie przestudzone masło, wyrabiając wszystko około 10-ciu minut. Z ciasta formujemy coś na kształt kuli i odstawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia na 1,5 godziny.

SKŁADNIKI:

 

* 45 g świeżych drożdży piekarskich lub 21 g suchych

* 180 ml ciepłego mleka

* 6 łyżek cukru

* 150 g roztopionego i przestudzonego masła

* 7 żółtek ze średnich jajek

* pół łyżeczki soli

* 450 g mąki pszennej + 3 łyżki do podsypywania

* 16 g cukru wanilinowego lub 1 łyżeczka pasty waniliowej

* przepis na masę makową poniżej

DOBRZE SKOSZTOWAĆ

Must-try * Man muss es probieren * Обов'язково треба спробувати

Mobile menu

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

 

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, pomysły i współpracę. Jeśli coś ciekawego dzieje się w okolicy, o czym warto wiedzieć, napisz do nas:

Niezależny portal poświęcony życiu społeczno-kulturalnemu w gminie Narew © 2024

polityka PRYWATNOŚCI

kontakt@widoknanarew.pl

Thank you for being here

Danke, dass Sie hier sind

Дякую за те, що ви тут

Dziękujemy, że tu jesteś