9. Bułeczki powinny jeszcze podchodzić na blasze pod przykryciem około kwadransa. Po tym czasie delikatnie smarujemy je nieco roztrzepanym jajkiem albo samym żółtkiem rozmąconym z łyżką mleka i posypujemy czarnuszką, która nie dość, że będzie fajnie komponować się ze smakiem sera, to jeszcze stworzy interesujący kontrast z jasną prezencją chrusta.

 

10. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni Celsjusza. W tej temperaturze bułeczki powinny dostać około 15-20 minut. Kiedy zarumienią się, a ser się rozpuści, będzie to znak, że za chwilę powinniśmy wyjąć je z pieca.

7. Teraz w każdej z ośmiu części robimy na środku nie za duże nacięcie, ale na tyle spore, żeby można było zrobić tzw. "chrust", czyli faworek, a zatem, przepleść przez ten otwór górną albo dolną krawędź przyszłej bułeczki. Staramy się zrobić to ostrożnie, dbając o to, żeby z bułeczek nie "uciekało" zbyt wiele sera. Po tym zabiegu zdecydujmy, która strona wygląda ładniej i tą właśnie dajmy na wierzch. Można również delikatnie uformować dolne krawędzie bułeczek, żeby miały one coś w rodzaju - mówiąc niezbyt elegancko - bardziej okrągłej "dupki".

 

8. Uformowane w ten sposób chrusty serowe układamy w wyłożonej papierem do pieczenia formie od piekarnika, dbając o to, aby były pomiędzy nimi pewne wyraźne odstępy. Blaszka powinna być zatem odpowiednio duża. A jeżeli nie jest, ponieważ dysponujemy np. bardziej kompaktowym piekarnikiem - to jeśli nie chcemy mieć pozlepianych bułek, to pieczmy je w dwóch turach. 

Do góry

Dalej

Puszyste chrusty mają oryginalny i całkiem zgrabny wygląd, są niezwykle mięciutkie i pulchne, a serowe, wytrawne nadzienie czyni ich smak - jeśli nie wyjątkowym, to przynajmniej niestereotypowym. To atrakcyjny zamiennik dla kanapek i innych przekąsek, szczególnie w diecie wegetarian.

 

Polecamy!

PRZYGOTOWANIE:

 

1. Jeśli podstawą wypieku będą drożdże świeże, zaczynamy od zrobienia rozczynu. Do miski wlewamy około połowy ciepłego mleka, rozkruszamy doń drożdże, wsypujemy łyżkę cukru oraz 2-3 pełne, a nawet czubate łyżki mąki. Mieszamy do uzyskania jednolitej masy i odstawiamy pod przykryciem w ciepłe miejsce na około 15 minut. (Jeżeli zaś mamy zamiar skorzystać z drożdży instant, nie musimy robić rozczynu, tylko bezpośrednio wsypać je do mleka z resztą dodatków, a następnie dozować mąkę i wyrabiać ciasto).

 

2. Po kwadransie, gdy widać już, że drożdże popracowały, do rozczynu dodajemy resztę mleka, sól i olej. Dokładnie mieszamy. Teraz możemy dodawać przesianą mąkę. Będziemy jej potrzebować około trzech szklanek o standardowej pojemności 250 ml. Jednak mąkę dodawajmy stopniowo - czasami trzeba będzie dodać parę gramów mniej, a czasami parę więcej. Na wyrabianie przeznaczmy przynajmniej 6-7 minut. Ciasto powinno wyjść masywne, ale w miarę elastyczne i troszkę lepkie, chociaż bez trudu odchodzące od ręki. Wkładamy je do miski, przykrywamy i odstawiamy na minimum 1,5 godziny, nawet do dwóch. Jeżeli jest bardzo ciepło, to ten czas można nieco skrócić.

 

3. Gdy ciasto podchodzi, możemy przygotować tarty ser żółty, jeżeli jeszcze takiego nie mamy. Do tego rodzaju wypieku dobrze jest użyć sera twardego. Trzemy go na tarce o dużych oczkach. Natomiast około 20 minut przed rozpoczęciem formowania bułeczek warto rozpuścić masło i dać mu chwilę na przestygnięcie.

 

4. Podrośnięte ciasto wyjmujemy z miski. Można go jeszcze troszkę przegnieść, przysypując deskę, jeśli to konieczne, symboliczną ilością mąki. Następnie ciasto rozwałkowujemy na prostokąt o wymiarach minimum 30x40 cm. To nie musi być bardzo precyzyjny prostokąt, ale warto zadbać, żeby rozwałkowany kształt przypominał tę figurę. W dalszej kolejności całą powierzchnię prostokąta smarujemy roztopionym i przestudzonym masłem i posypujemy tartym żółtym serem.

 

5. Teraz prostokąt składamy. Jak pokazano na zdjęciu zamieszczonym poniżej, górną krawędź składamy do 2/3 wielkości powierzchni prostokąta, a następnie to samo robimy z dolną krawędzią, zakładając ją na tę pierwszą. Zaleca się zlepienie tej zewnętrznej krawędzi, która jest na wierzchu, żeby bułeczki lepiej się trzymały.

 

6. Uzyskany podłużny płat ciastowy dzielimy na osiem w miarę równych części. (Można go przed podzieleniem ostrożnie przełożyć na drugą stronę). Najlepiej podzielić go najpierw na dwie w miarę równe części. Następnie te części też dzielimy na dwie połowy i dalej powtarzamy tę czynność, aż uzyskamy osiem kawałków. Taki zabieg sprawi, że porcjowanie będzie równiejsze, niż gdybyśmy zaczęli dzielić płat od samej krawędzi.

Wytrawne chrusty serowe

SKŁADNIKI:

 

* 450 g mąki pszennej

* 250 ml ciepłego mleka

* 21 g świeżych drożdży lub 7 g drożdży instant (suchych)

* 1 stołowa łyżka cukru

* 1/2 łyżeczki soli

* 3 łyżki oleju

* Nadzienie:

- 150 g tartego sera żółtego

- 40 g masła

* jajko do posmarowania

* czarnuszka do posypania

DOBRZE SKOSZTOWAĆ

Must-try * Man muss es probieren * Обов'язково треба спробувати

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

 

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, pomysły i współpracę. Jeśli coś ciekawego dzieje się w okolicy, o czym warto wiedzieć, napisz do nas:

Niezależny portal poświęcony życiu społeczno-kulturalnemu w gminie Narew © 2024

polityka plików cookies

kontakt@widoknanarew.pl

Thank you for being here

Danke, dass Sie hier sind

Дякую за те, що ви тут

Dziękujemy, że tu jesteś