Makaron gotujemy zgodnie z instrukcją producenta podaną na opakowaniu.
Makaron, sos i kulki dokładnie mieszamy w dużym naczyniu. (Na dno nie zapomnijmy wlać odrobiny wody).
6. Danie jest już właściwie gotowe do spożycia. Można je jeszcze troszeczkę - zarówno pod względem wyglądu, jak i smaku - podbić serem. Dowolny ser żółty (najlepiej jakiś twardszy, np. parmezan, pecorino, cheddar lub ementaler) trzemy na całą powierzchnię dania, w ilości, którą uznamy za stosowną. Piekarnik rozgrzewamy do 210 stopni Celsjusza i wszystko podpiekamy przez około 10 minut, aż ser się rozpuści (zadbajmy tylko o odpowiednie naczynie, żeby nadawało się do użycia w piekarniku). Przed podaniem danie można jeszcze posypać siekaną natką pietruszki, koprem, a najlepszym razie przyzdobić listkami świeżej bazylii.
2. W tym czasie możemy przygotować sos warzywny. Obieramy i kroimy resztę warzyw. Marchewkę, seler i korzeń pietruszki można zetrzeć na tarce albo pokroić w drobne słupki - wtedy będą bardziej widoczne w całym daniu. Pora dokładnie czyścimy i kroimy w półtalarki. Czosnek drobno siekamy lub przeciskamy przez praskę.
3. Na patelni rozgrzewamy olej i wrzucamy resztę wcześniej pokrojonej cebuli. Gdy się zeszkli, dodajemy czosnek, mieszamy i zaraz wrzucamy pora. Dokładnie mieszamy. Gdy warzywa nieco zmiękną, dodajemy marchew i mieszamy, a po chwili selera i pietruszkę. Smażymy, co chwila mieszając. Dolewamy około 100 ml wody albo więcej i dusimy przez 10 minut albo nawet dłużej - w każdym razie do miękkości warzyw. Następnie wlewamy passatę, dokładnie mieszamy. Dodajemy sól i pieprz do smaku. Na koniec jakaś wyraźniejsza garstka oregano (jeżeli ktoś lubi oregano, to nie musi się hamować). Generalnie zalecamy dodać dużo przypraw, pieprzu i soli, ponieważ sos zostanie ostatecznie zmieszany z makaronem i te poziomy smaku ulegną pewnemu "wyrównaniu".
4. W czasie, gdy sos grzeje się na patelni, możemy uformować mięsne kulki. Najlepiej, żeby były wielkości orzecha włoskiego albo bardzo małej mandarynki - takie raczej na jeden, góra dwa kęsy. Gotowe kuleczki układamy w wyłożonej papierem do pieczenia formie i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 210 stopni Celsjusza na 10 minut. Po tym czasie kulki przewracamy na drugą stronę i pieczemy przez kolejne 10 minut.
5. Długi makaron spaghetti gotujemy zgodnie z instrukcją producenta. (Najlepiej al dente, jeśli nie będziemy dodatkowo zapiekać potrawy z serem). Do dużego naczynia wlewamy na dno około 150 ml wody. Gotowy makaron odcedzamy i przekładamy do naczynia z wodą. Na makaronie układamy upieczone kulki i wszystko zalewamy naszym sosem z patelni. Bardzo dokładnie mieszamy.
Uformowane z mięsa kulki układamy w formie i pieczemy po 10 minut z obu stron (210 stopni).
Masa mięsna powinna być zwarta i spędzić w lodówce przynajmniej 20 minut.
Do góry
Dalej
Powrót
Wbrew pozorom to efektowne i sycące danie jest bardzo szybkie w przygotowaniu. Kulki wychodzą soczyste i aromatyczne, a warzywa w sosie dodają świeżości i naturalnej słodyczy, doskonale balansując wyrazisty smak mięsa. Potrawa jest w dodatku niezwykle elastyczna - możemy ją dowolnie modyfikować, eksperymentując z dowolnymi rodzajami wszystkich składników. A makaron spaghetti można śmiało zastąpić makaronem typu penne albo tagliatelle. Kto co ma pod ręką.
Smacznego!
Na wierzch ścieramy ser żółty i podpiekamy jeszcze przez ok. 10 minut.
Makaron, sos i kulki dokładnie mieszamy w dużym naczyniu. (Na dno nie zapomnijmy dodać odrobiny wody).
Makaron gotujemy zgodnie z instrukcją producenta podaną na opakowaniu.
Sos warzywny powinien być w miarę gęsty i bogaty w warzywa.
PRZYGOTOWANIE:
1. Zaczynamy od przyrządzenia masy mięsnej. Do miski wrzucamy mięso mielone. Może to być dowolne mięso. Samo wieprzowe też sprawdzi się doskonale, jednak dodatek wołowiny sprawi, że kulki będą bardziej zwarte i łatwiejsze w formowaniu (może też smaczniejsze?). Następnie do mięsa dorzucamy bułkę tartą, wbijamy jajka, dodajemy posiekany czosnek, wsypujemy sól, dodajemy pieprz do smaku i oregano. Dużą cebulę (z porcji na sos) siekamy na drobną kostkę i okołu dwóch jej łyżek dodajemy do mięsa (reszta trafi do sosu). Wyrabiamy masę mięsną - cierpliwie i dokładnie. Wszystko ma się perfekcyjnie połączyć. Gotową masę przykrywamy folią i wkładamy do lodówki na minimum 20 minut.
Kulki mięsne z makaronem i warzywami
SKŁADNIKI:
* Kulki: 800 g mięsa mielonego (np. 400 g wołowiny i 400 g wieprzowiny)
* 6 płaskich łyżek bułki tartej
* 2 całe jajka
* niecała łyżeczka soli (6 g)
* 2-3 łyżki natki pietruszki lub kopru/ew. suszonych ziół
* 2 ząbki czosnku
* pieprz do smaku + spora łyżka oregano
* Sos: 2 średnie marchwie
* pół średniego selera
* średni korzeń pietruszki
* duża cebula
* 1 średni por
* 2 ząbki czosnku
* sól, pieprz, oregano
* 500 g passaty pomidorowej
+ 500 g makaronu spaghetti + olej do smażenia + woda + ser żółty + natka pietruszki/koper
DOBRZE SKOSZTOWAĆ
Must-try * Man muss es probieren * Обов'язково треба спробувати
Must try
TU WARTO ZAGLĄDAĆ
ZAPRASZAMY DO KONTAKTU
Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, pomysły i współpracę. Jeśli coś ciekawego dzieje się w okolicy, o czym warto wiedzieć, napisz do nas:
Niezależny portal poświęcony życiu społeczno-kulturalnemu w gminie Narew © 2024
polityka PRYWATNOŚCI
kontakt@widoknanarew.pl
Thank you for being here
Danke, dass Sie hier sind
Дякую за те, що ви тут
Dziękujemy, że tu jesteś