7. Gałuszki wrzucamy do zupy, gdy kasza będzie już na wpół twarda (al dente). Gotowanie gałuszek powinno zająć przynajmniej kilka minut.

 

8. Teraz naszą zupę możemy zabielić. Nie jest to konieczne, ale na tym zabiegu całość raczej zyskuje. Szczególnie w smaku. Śmietanę przekładamy do odrębnego naczynia i dodajemy do niej chochelkę gotującej się zupy. Dokładnie mieszamy. Dopiero teraz możemy stopniowo wlewać śmietanę do zupy. Bez tego zabiegu, zwanego hartowaniem, śmietana nie rozprowadzi się odpowiednio w zupie, tworząc spore grudki, co znacznie wpłynie na estetykę dania. Gdy dodamy całą śmietanę, dokładnie przemieszajmy całość. Doprawmy pieprzem, kilkoma szczyptami suszonego tymianku oraz ewentualnie solą, jeśli uznamy, że jest potrzebna. Teraz możemy zdjąć zupę z ognia. Gotowe. Podajemy posypaną siekanym koprem.

Do góry

Dalej

W tej zupie naprawdę można się zakochać. Jest tak pożywna, że czasami wystarczy za cały dwudaniowy obiad. Jeśli ktoś lubi smak kiszonych ogórków bądź ceni przynajmniej korzyści zdrowotne płynące z tych naturalnych probiotyków, to obowiązkowo, przynajmniej raz, powinien spróbować. A gałuszki śmiało można zastąpić - jak w klasycznej ogórkowej - ziemniakami.

 

Smacznego!

4. Gdy zupa znów zacznie bulgotać, dodajemy kaszę jęczmienną. Najlepiej grubą, ale dobrze żeby nie była najdrobniejsza. Wystarczy 2-3 garście, bo jeżeli przesadzimy z ilością kaszy, to z zupy zrobi się kaszotto. Kasza ma tu być pewnym raczej subtelnym dodatkiem, a nie pierwszoplanowym składnikiem dania.

 

5. Teraz możemy przygotować gałuszki, czyli po prostu kluski własnej roboty. W naszym przepisie ten dodatek zastępuje ziemniaki. Proponujemy nieco bogatszą, jajeczno-majonezową wersję gałuszek. Żółtko, majonez i mąkę mieszamy. Dodajemy porządną szczyptę soli i wyrabiamy miękkie, elastyczne i jednorodne ciasto. Można dać mu odpocząć parę minut. Wtedy jest szansa na lepsze wałkowanie i formowanie.

 

6. Ciasto cienko rozwałkowujemy na kształt przypominający prostokąt (ok. 30x35 cm). Zawijamy ostrożnie w rulon, a następnie za pomocą obu rąk "rozwałkowujemy" go i rozciągamy, aby zmniejszyć objętość ruloniku i zwiększyć jego długość. Uzyskany w ten sposób "wałeczek" kroimy na niewielkie kawałki.

PRZYGOTOWANIE:

 

1. Cebulę kroimy w kostkę, pora w półtalarki, czosnek rozgniatamy i drobno siekamy. Mięso kroimy w nie za dużą kostkę. Marchew i seler obieramy.

 

2. W garnku rozgrzewamy 2-3 pełne łyżki oleju. Wrzucamy cebulę, a gdy się zeszkli, dodajemy czosnek. Mieszamy. Po chwili dodajemy mięso. Mieszamy. W tym czasie można przygotować marchew i selera. Oba te warzywa ścieramy na tarce o dużych oczkach, chociaż w tym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie pokrojenie ich w niewielkie słupki. Kiedy już kawałki mięsa stracą swoją surowość, marchew z selerem wrzucamy do garnka. Mieszamy. Po paru minutach dodajemy liść laurowy i ze trzy kulki ziela angielskiego. Wlewamy bulion. Najlepiej mieć lub zrobić jakiś własny wywar albo przygotować wcześniej domowe kostki rosołowe. Będzie zdrowiej i smaczniej. Ostatecznie jednak możemy skorzystać z tych sklepowych.

 

3. Gdy wszystko się gotuje, ogórki kiszone możemy pokroić w kostkę. Wody z ogórków nie wylewamy, ponieważ jej część również wkrótce trafi do zupy. W chwili, gdy gotujące się warzywa miękną, pokrojone ogórki wrzucamy na rozgrzaną suchą patelnię (można dodać nieco oleju) i smażymy przez minimum kilka minut, co jakiś czas mieszając. Następnie wrzucamy je bezpośrednio z patelni do gotującej się zupy. W tym momencie dodajemy również trochę wody z ogórków (pół szklanki minimum lub więcej).

Wystrzałowa ogórkowa

SKŁADNIKI:

 

* 1 cebula + 1 por + 2-3 ząbki czosnku + 2-3 marchewki + kawałek selera

* 3-4 ogórki kiszone

* 2-3 garście kaszy jęczmiennej

* 300-400 g łopatki wieprzowej w kawałku

* bulion z mięsa + liść laurowy + ziele angielskie

* 100-150 g śmietany 12-18%

* Na gałuszki: 1 żółtko + pół łyżki majonezu + sól + ok. pół szklanki mąki

* Dodatkowo: olej + koper

* sól, pieprz, tymianek

DOBRZE SKOSZTOWAĆ

Must-try * Man muss es probieren * Обов'язково треба спробувати

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

 

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, pomysły i współpracę. Jeśli coś ciekawego dzieje się w okolicy, o czym warto wiedzieć, napisz do nas:

Niezależny portal poświęcony życiu społeczno-kulturalnemu w gminie Narew © 2024

polityka plików cookies

kontakt@widoknanarew.pl

Thank you for being here

Danke, dass Sie hier sind

Дякую за те, що ви тут

Dziękujemy, że tu jesteś