2. Po upływie tego czasu zdejmujemy pokrywkę i odparowujemy resztę płynu z warzyw. Należy je odstawić do przestygnięcia. Warzywa można przełożyć do innego naczynia, żeby przyśpieszyć kolejne etapy.

 

3. Gdy warzywa stygną, ciecierzycę wyjmujemy z puszek i odsączamy. Ewentualnie, co nawet byłoby skazane, możemy sami ją ugotować, po uprzednim namoczeniu. Ale ten proces jest dość długi, więc jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, zróbmy tę wersję instant. Cieciorkę dokładnie blendujemy na jednolitą masę.

 

4. Gdy warzywa są już w miarę zimne, dodajemy do nich zblendowaną wcześniej ciecierzycę, wbijamy jajka, wsypujemy bułkę tartą (można zastąpić kaszą manną), dodajemy sól, pieprz i pozostałe przyprawy. Można również opcjonalnie dodać suszone pomidory odsączone z oleju, które należałoby bardzo drobno pokroić. Ten dodatek podkreśli smak wielu takich warzywnych "wypieków", szczególnie tych, sięgających po strączki i marchew. Ale nawet bez tego dodatku pasztecik będzie smakował doskonale.

 

5. Wszystko bardzo dokładnie mieszamy. Sprawdzamy smak. Być może warto byłoby dodać nieco soli i pieprzu, a nawet kminu rzymskiego, który nada pasztetowi wyraźnie orientalnego smaku. Po wymieszaniu wszystko bardzo dokładnie blendujemy. Można zostawić kawałki warzyw, ale ta gładka, jednolita wersja prezentuje się naszym zdaniem o wiele lepiej.

 

6. Zblendowaną masą przekładamy do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki o wymiarach 30x11 lub podobnej. Ewentualnie, zamiast papieru, można formę nieco natłuścić i przysypać bułką tartą. Masę wyrównujemy, wierzch pasztetu posypujemy wedle uznania sezamem lub czarnuszką, albo - tak jak w tym przypadku - jednym i drugim.

 

7. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 stopni Celsjusza przez około godzinę. Po upieczeniu pasztecik powinien pozostać w formie (lub przynajmniej w papierze do pieczenia) aż do całkowitego wystygnięcia. Wtedy możemy go wyjąć i wstawić do lodówki. Noc spędzona w niskiej temperaturze zapewni mu stabilną konsystencję. Dopiero wtedy zalecamy krojenie i konsumowanie.

Do góry

Dalej

Fantastyczna propozycja na przystawkę. Pięknie wygląda, świetnie się kroi, doskonale smakuje. W dodatku mega elastyczna, ponieważ skład i kompozycję przypraw możemy nieco zmodyfikować zgodnie z własnymi preferencjami. Zalecamy od razu piec podwójną porcję. Wegetarianie będą wdzięczni.

 

Smacznego!

PRZYGOTOWANIE:

 

1. Cebulę kroimy w kostkę i wrzucamy na patelnię, na której rozgrzaliśmy nieco oleju. Czosnek bardzo drobno siekamy lub przeciskamy przez praskę i dodajemy do zeszklonej cebulki. Wcześniej dobrze byłoby mieć już obraną i startą na dużych oczkach marchew, którą dodajemy do cebuli i czosnku. Korzeń pietruszki i seler również trzemy na tarce o dużych oczkach i wrzucamy na patelnię. Na koniec papryka, którą - po oczyszczeniu z nasion - kroimy w drobną kostkę i dodajemy do reszty warzyw. Wszystko za każdym razem dokładnie mieszamy. Na koniec dolewamy około pół szklanki wody lub nieco więcej, przykrywamy i dusimy na małym ogniu przynajmniej pół godziny.

SKŁADNIKI:

 

* 2 puszki ciecierzycy (łącznie około 480 g po odsączeniu)

* 2 średnie marchewki

* duży korzeń pietruszki

* pół selera

* 1 mała papryka

* 1 duża cebula

* 4 ząbki czosnku

* opcjonalnie: 70-80 g suszonych pomidorów w oleju (po odsączeniu) - pół standardowego słoiczka

* 3 małe jajka

* 3-4 łyżki bułki tartej

* przyprawy: spora łyżeczka słodkiej papryki lub odrobinę więcej + płaska łyżeczka soli + pieprz do smaku + spora łyżeczka majeranku + spora łyżeczka kminu rzymskiego

* olej do smażenia

* sezam i/lub czarnuszka do posypania

DOBRZE SKOSZTOWAĆ

Must-try * Man muss es probieren * Обов'язково треба спробувати

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

 

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, pomysły i współpracę. Jeśli coś ciekawego dzieje się w okolicy, o czym warto wiedzieć, napisz do nas:

Niezależny portal poświęcony życiu społeczno-kulturalnemu w gminie Narew © 2024

polityka plików cookies

kontakt@widoknanarew.pl

Thank you for being here

Danke, dass Sie hier sind

Дякую за те, що ви тут

Dziękujemy, że tu jesteś