7. Po wyjęciu z piekarnika i wystudzeniu bułeczki są właściwie gotowe do konsumpcji. Można je jednak delikatnie obsypać cukrem pudrem (np. za pomocą sitka, co wzmocni efekt wizualnej puszystości i podkreśli delikatność wypieku), a nawet, w wariancie "heavy" polukrować lub oblać polewą czekoladową.

6. Uformowane w ten sposób rogale umieszczamy w wyłożonej papierem do pieczenia formie. Powinniśmy zachować odpowiednie odstępy, aby bułki nie zlepiły się podczas pieczenia, bo na pewno powiększą swoją objętość. Dajemy im jeszcze około 20 minut. Piekarnik rozgrzewamy do tempratury 170-180 stopni Celsjusza. Tuż przed wstawieniem do pieca bułeczki smarujemy żółtkami rozmąconymi z mlekiem. Pieczemy przez około 20-25 minut, aż nabiorą złoto-brązowego koloru.

4. Po upływie tego czasu ciasto lekko przegniatamy i dzielimy na kilkanaście części. U nas wyszło 14, z których każda ważyła około 102-103 g. Z tej porcji można zrobić większą liczbę mniejszych bułeczek, ale w przypadku bułek z nadzieniem warto wziąć pod uwagę nieco większy rozmiar, gwarantujący odpowiednią przestrzeń dla wyraźnej porcji nadzienia. Ze wszystkich części ciasta formujemy kuleczki i pozostawiamy je jeszcze pod przykryciem na kolejne 10-15 minut. Zabieg ten uelastyczni ciasto i sprawi, że będzie się lepiej formować.

 

5. Kolejny etap to formowanie rogali. Każdą z bułeczek rozwałkowujemy na dość długi trójkąt. Nie musi być, rzecz jasna, idealny, ale dobrze, gdyby rozwałkowany kształt przynajmniej trochę przypominał trójkąt. Dłuższe jego boki lekko zawijamy, tworząc coś w rodzaju rantów. Następnie, za pomocą radełka lub ostrego noża robimy pomiędzy rantami trzy nacięcia tej samej wielkości, zostawiając u góry miejsce na nadzienie. Marmoladę umieszczamy przy krawędzi najwęższego boku trójkąta, zalepiamy częścią ciasta, a następnie zawijamy rogalik, dbając o to, aby ostry koniec trójkąta znalazł się pod spodem. Polecamy użyć jakiejś twardej marmolady, która nie będzie wypływać z wypieku, chyba że mamy bardzo gęste konfitury lub nawet dżem. Uwaga: dżemy o zbyt rzadkiej konsystencji na pewno wyleją się z ciasta podczas pieczenia, bez względu na to, jak dobrze i precyzyjnie "zlepiliśmy" bułeczki.

Po wyrobieniu ciasto powinno być elastyczne i klejące, ale odchodzące od ręki.

Do góry

Dalej

Puszyste bułki w wersji domowej, w ciekawym kształcie dużego rogala, na pewno zadowolą wszystkich fanów drożdżowych wypieków. Zachęcamy do zabawy z ciastem i przećwiczenia tej prostej i efektownej formy małych wypieków drożdżowych. W dodatku mięciutkich i pysznych, które na pewno zdobędą uznanie i wdzięczność każdego podniebienia.  

 

Polecamy wypróbować!

PRZYGOTOWANIE:

 

1. Zaczynamy od rozczynu. Do miski wkruszamy drożdże, wsypujemy łyżkę cukru (odebraną z przygotowanej porcji), dwie lub trzy spore łyżki mąki (również odebrane z przygotowanej porcji) i zalewamy połową ciepłego mleka (150 ml). Mieszamy do rozpuszczenia składników i odstawiamy pod przykryciem w ciepłe miejsce na 15-20 minut.

 

2. W tym czasie warto jest rozpuścić masło i dać mu chwilę na przestygnięcie.

 

3. Gdy drożdże popracują, do rozczynu dodajemy szczyptę soli i wbijamy trzy całe jajka. Mieszamy. Następnie wsypujemy pozostały cukier i wlewamy resztę mleka. Dokładnie mieszamy. W dalszej kolejności dodajemy 3 pełne łyżki oleju roślinnego. Po krótkim wymieszaniu, partiami przesiewamy mąkę i wyrabiamy ciasto. Gdy składniki połączą się, dodajemy przestygnięte masło. Przez około 7-10 minut wyrabiamy ciasto. Po wyrobieniu formujemy kulę i odstawiamy pod przykryciem w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1-1,5 godziny.

SKŁADNIKI:

 

* 25-27 g świeżych drożdży piekarskich

* 50 g roztopionego masła

* 320 ml ciepłego mleka

* 100 g cukru

* 3 małe jajka

* 4 łyżki oleju

* 700-750 g mąki pszennej

* szczypta soli

* marmolada

* dodatkowo: 2 małe żółtka + łyżka mleka do posmarowania + cukier puder do posypania

* porcja na około 14 rogali

DOBRZE SKOSZTOWAĆ

Must-try * Man muss es probieren * Обов'язково треба спробувати

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

 

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, pomysły i współpracę. Jeśli coś ciekawego dzieje się w okolicy, o czym warto wiedzieć, napisz do nas:

Niezależny portal poświęcony życiu społeczno-kulturalnemu w gminie Narew © 2024

polityka plików cookies

kontakt@widoknanarew.pl

Thank you for being here

Danke, dass Sie hier sind

Дякую за те, що ви тут

Dziękujemy, że tu jesteś