Do góry

Dalej

Powrót

Z podanych porcji składników wychodzi zwykle około 2,1 kg ciastek. Amoniaczki smakują lepiej, gdy sobie poleżą, ale bardzo dobre są też wyjęte bezpośrednio z piekarnika. Przechowywane w suchym miejscu i szczelnie zabezpieczone, mogą przetrwać nawet cały miesiąc i dłużej, bez szkody dla ich wszelkich walorów.

 

Polecamy!

PRZYGOTOWANIE:

 

1. Do miski (najlepiej większej) wsypujemy amoniak. Mleko zagotowujemy i od razu zalewamy nim amoniak. Po chwili powinna wytworzyć się biała szumiąca piana. Poczekajmy jeszcze chwilę, aż nieco przestygnie.

 

2. Następnie do przestudzonej piany wbijamy jajka. Mieszamy. W dalszej kolejności wsypujemy cukier i dodajemy śmietanę. Ponownie mieszamy. Wsypujemy cukier wanilinowy, wrzucamy pokrojone na drobne kawałeczki masło/margarynę oraz smalec (jeżeli nie są za bardzo twarde, można rozgnieść je łyżką). Stopniowo dodajemy niewielkie ilości mąki i łączymy wszystko, używając początkowo łyżki. Dosypując mąkę, stopniowo przechodzimy na wyrabianie ręczne. Ciasto powinno być gęste, żeby nadawało się do wałkowania, ale nie może być zbyt twarde, dlatego powinniśmy raczej trzymać się 1 kilograma mąki.

 

3. Gdy ciasto uzyska jednolitą, zwartą i elastyczną konsystencję, możemy od razu przystąpić do robienia ciastek. Deskę/stolnicę/blat przysypujemy niewielką ilością mąki (np. 1/2 garści). Odrywamy kawałek ciasta i wałkujemy cienko. Gdyby okazało się za bardzo kleiste, można podsypać nieco więcej mąki, ale nie za dużo. Podstawowa zasada na tym etapie to konieczność zachowania odpowiedniej grubości rozwałkowanego ciasta, z którego będziemy wykrawać ciastka. Powinno być cienkie, poniżej 5 mm. W przeciwnym razie zbyt "grube" ciastka zgubią pożądany po upieczeniu smak.

 

4. Do wykrawania ciastek możemy użyć przeróżnych foremek o różnych kształtach. Mogą to być foremki od tartaletek, choćby zwykła szklanka. Wówczas za pomocą naparstka warto zrobić w środku dziurkę. Właśnie takie ciastka od dziesiątek lat robiono w Narwi. Nie zaleca się przepuszczać amoniaków przez maszynkę i formować w sposób charakterystyczny dla ciastek ze skwarek. Amoniaczki muszą mieć klasyczną formę ciastka, aby ciasto amoniakowe zachowało po upieczeniu wszystkie swoje właściwości.

 

5. Ciastka jedną ze stron maczamy w cukrze przygotowanym na dodatkowym talerzu. Nie jest to zabieg konieczny, ale z nim ciasteczka wychodzą i piękniejsze, i smaczniejsze. Ale jeśli planujemy np. ich polukrowanie lub oblanie polewą czekoladową i posypanie czymś, to cukier należałoby sobie odpuścić.

 

6. Wyłożone papierem do pieczenia blachy z ciastkami ułożonymi w równych rzędach wkładamy do pieca rozgrzanego do około 180 stopni Celsjusza i pieczemy do momentu, kiedy osiągną złoty kolor. W trakcie pieczenie przygotowujemy kolejne dostawy do pieca, wykrawając  ciastka i układając je na blaszce. Upieczone ciastka wykładamy do miski, szykując kolejne blaszki. Trochę to żmudne i pracochłonne, ale po kilku takich "rajdach", upieczenie jednej blaszki może trwać dosłownie kilka minut.

Legendarne ciastka amoniaczki z Narwi

SKŁADNIKI:

 

* 1/3 szklanki mleka

* 1 op. amoniaku (30 g)

* 3 jajka

* 1 szklanka cukru

* 200 g śmietany 18%

* 1 op. cukru wanilinowego (16 g)

* 200 g masła (można zastąpić margaryną)

* 1 kg mąki

* szklanka = 250 ml

* cukier do ozdobienia ciastek

* mąka do podsypywania

DOBRZE SKOSZTOWAĆ

Must-try * Man muss es probieren * Обов'язково треба спробувати

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

 

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, pomysły i współpracę. Jeśli coś ciekawego dzieje się w okolicy, o czym warto wiedzieć, napisz do nas:

Niezależny portal poświęcony życiu społeczno-kulturalnemu w gminie Narew © 2024

polityka plików cookies

kontakt@widoknanarew.pl

Thank you for being here

Danke, dass Sie hier sind

Дякую за те, що ви тут

Dziękujemy, że tu jesteś