Do góry

Dalej

Pasztety warzywne, nie dość, że piekielnie dobre, to jeszcze zdrowe. Sezon nie sezon, robić zawsze warto. A za tym z selera i pieczarek przepadają wszyscy, bez względu na jakiekolwiek ideologie żywieniowe. Zawsze trzyma fason i nie rozpada się. Imponuje smakiem od pierwszego kęsa. I jeszcze nie było takiego, który by go sobie nie chwalił.

 

Rekomendujemy!

PRZYGOTOWANIE:

 

1. Pierwszy etap to przygotowanie bazy warzywnej. Seler ścieramy na tarce o dużych oczkach, cebulę kroimy w bardzo drobną kostkę, czosnek również siekamy bardzo drobno albo przeciskamy przez praskę.

 

2. Na dość głębokiej patelni rozprowadzamy olej, wrzucamy cebulę i zaraz po jej zeszkleniu dodajemy czosnek. Mieszamy. Po około minucie wrzucamy tarty seler. Ostrożnie mieszamy. (Tu niestety, nie obejdzie się bez naprawdę pojemnej patelni, więc jeśli takiej nie mamy - albo się w takową zaopatrzymy, albo przygotujmy danie z połowy przepisu). Teraz wlewamy wodę - można dodać jej nieco więcej, tak, żeby warzywa były w miarę przykryte. Całość dusimy pod przykryciem na małym ogniu przez minimum pół godziny. Warzywa powinny znacznie zmięknąć.

 

3. W tym czasie możemy zająć się pieczarkami. Po ich oczyszczeniu, umyciu i ewentualnym obraniu, bardzo drobno je kroimy lub ścieramy na tarce o dużych oczkach. Następnie na drugiej patelni podsmażamy pieczarki do miękkości, co chwila mieszając. Można dodać nieco oleju, ale nie jest to konieczne. Podsmażone grzyby wrzucamy do dochodzącego na drugiej patelni selera, cebuli i czosnku. Mieszamy i dajemy jeszcze wszystkiemu parę minut. Masa pieczarkowo-warzywna powinna być dobrze odparowana, więc podczas duszenia należało pod koniec zdjąć pokrywkę. Odparowaną całość przekładamy do miski. Zanim do masy tej dodamy resztę składników, powinna ona wyraźnie przestygnąć.

 

4. Po przestygnięciu dodajemy jajka, zblendowane lub mocno rozdrobnione otręby lub płatki owsiane (mogą być górskie, zwykłe, błyskawiczne, etc.) oraz ewentualnie posiekaną natkę pietruszki. Posypujemy do smaku solą i pieprzem - tutaj wedle uznania, chociaż pieprzu można dać troszkę więcej. Majeranku również nie żałujemy - dwie łyżki to raczej minimum. Smak powinniśmy sprawdzić i wyregulować za pomocą przypraw według naszych preferencji. Przyprawy mają być jednak dość istotnie w tej masie zaznaczone, ale nie na tyle, żeby pochłaniały aromat selera. Wszystko bardzo dokładnie ze sobą łączymy.

 

5. Na końcu zaleca się dość precyzyjne zblendowanie lub rozdrobnienie uzyskanej masy. Pasztet powinien mieć raczej jednorodną konsystencję, która z wyglądu przypominałaby pieczenie mięsne.

 

6. Gotową masę przekładamy do wyłożonych papierem do pieczenia keksówek o wymiarach 26x12 lub podobnych. Ewentualnie można wnętrze form natłuścić i przysypać bułką tartą, jednak papier wydaje się bardziej praktyczny, przynajmniej jeżeli chodzi o zgrabne wyjmowanie pasztetu z formy. Wierzch wyrównujemy.

 

7. Obie blaszki wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopniu Celsjusza. W piecu powinny spędzić przynajmniej jedną godzinę (ewentualnie troszkę dłużej). Po upieczeniu pasztety powinny pozostać w formie aż do całkowitego ostygnięcia. Dopiero wtedy można je wyjąć. Za konsumpcję najlepiej zabrać się dopiero na drugi dzień, po nocy spędzonej w lodówce. Wtedy pasztet kroi się znakomicie i smakuje doskonale.

Pasztet z selera i pieczarek

SKŁADNIKI:

 

* 4 duże selery

* 500 g pieczarek

* 4 niemałe cebule

* 8 ząbków czosnku

* 6 jajek

* 3/4 szklanki oleju roślinnego

* opcjonalnie 2 pęczki natki pietruszki

* dwie szklanki zblendowanych płatków owsianych lub otrębów

* około 0,5 l wody

* sól + pieprz + majeranek

* szklanka = 250 g

* porcja na dwie keksówki (26x12 cm lub podobne)

DOBRZE SKOSZTOWAĆ

Must-try * Man muss es probieren * Обов'язково треба спробувати

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

 

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, pomysły i współpracę. Jeśli coś ciekawego dzieje się w okolicy, o czym warto wiedzieć, napisz do nas:

Niezależny portal poświęcony życiu społeczno-kulturalnemu w gminie Narew © 2024

polityka plików cookies

kontakt@widoknanarew.pl

Thank you for being here

Danke, dass Sie hier sind

Дякую за те, що ви тут

Dziękujemy, że tu jesteś