4. Czas na zrobienie pielmieni. Ciasto przekładamy na stolnicę i rozwałkowujemy na całkiem duży prostokąt (o wymiarach około 50x40 cm, a nawet większych). Ciasto powinno być rozwałkowane cienko i w miarę równo. Po rozwałkowaniu wykładamy nań przygotowaną i wyjętą wcześniej z lodówki masę mięsną. Delikatnie rozsmarowujemy ją po całej powierzchni ciasta, zostawiając jednak nieco miejsca na wszystkich brzegach prostokąta. Następnie ostrożnie zwijamy ciasto w rulon, układając go łączeniem do dołu i lekko podwijając oba końce. Uzyskaną roladę kroimy ostrym nożem na 4-5 centymetrowe kawałki. Można sobie najpierw pozaznaczać miejsca nacięć, żeby uzyskać w miarę równe części.

 

5. Wykrojone w ten sposób "ślimaczki" przekładamy na patelnię z równomiernie rozłożonym na dnie sosem warzywnym. Dlatego do przygotowania tego dania warto użyć dość dużej patelni z odpowiednio wysokimi brzegami. Po przełożeniu pielmieni zalewamy wodą aż pod sam ich wierzch, jednak dbajmy o to, żeby ich całkowicie nie zalać. Wodę starajmy się wlewać powoli od strony brzegów. Włączamy nie za duży ogień, patelnię przykrywamy pokrywką i gotujemy. Kiedy wszystko zakipi, lekko zmniejszamy ogień i gotujemy przez następne 35 minut.

Do góry

Dalej

Tak podane pielmieni to znakomita odskocznia od tych bardziej znanych potraw z mąki i mięsa, i jednocześnie pomysł na szybki, pyszny i ekonomiczny posiłek. Kreatywność, estetyka, a przede wszystkim konsystencja i smak tego dania, odsyłającego do najlepszych tradycji kuchni wschodnieuropejskiej, ma już w Narwi swoich wiernych amatorów.

 

Rekomendujemy!

6. Po ugotowaniu leniwe pielmieni są w zasadzie gotowe do konsumpcji. Przed podaniem można je przełożyć do jakiegoś naczynia, ale wcale nie gorzej wyglądają na patelni, w której się gotowały. Wyjmują się zasadniczo bez problemu, zachowując swój kształt i strukturę. Podajemy je, polewając odrobiną warzyw z patelni, a w klasycznej wersji - nawet z dodatkiem śmietany. Równie dobrze sprawdzi się jakaś niebanalna sałatka (np. na bazie kaszy bulgur, wermiszelu, oliwek, papryki, oleju z ziołami i innych dodatków). Polecamy także upiększyć danie czymś zielonym - przykładowo drobno siekaną natką pietruszki albo, tak jak w tym przypadku, szczypiorkiem.

PRZYGOTOWANIE:

 

1. Zaczynamy od masy mięsnej. Cebulę warto zblendować na papkę lub przepuścić przez maszynkę i dodać do mięsa mielonego - najlepiej wieprzowego albo wołowego bądź mieszanki jednego i drugiego. Można też ją zetrzeć lub pokroić w bardzo drobną kostkę. Mięso i cebulę przyprawiamy połową łyżeczki soli i pieprzem wedle uznania, a następnie wyrabiamy masę mięsną i odstawiamy ją pod przykryciem do lodówki.

 

2. Kolejny etap to przygotowanie ciasta. W naszym przepisie wystarczy klasyczne ciasto pierogowe bez jajka, ale jeżeli ktoś chce dodać żółtko lub jajko, nic nie stoi na przeszkodzie. Możemy też skorzystać z własnych przepisów na ciasto do pielmieni lub pierogów, odpowiadające mniej więcej "objętością" tej recepturze.

 

Do miski przesiewamy mąkę pszenną, dodajemy sól. Mieszamy. Teraz wlewamy olej, wszystko lekko znów mieszamy. Na koniec dolewamy wrzątek, ale robimy to partiami, aby nie dodać za dużo, bo może się okazać, że ta ilość wody będzie zbyt duża. Najpierw wszystko mieszamy łyżką, a później ostrożnie przechodzimy na wyrabianie. Jeśli ciasto jest zbyt "mączyste", dodajemy nieco wody. Ciasto wyrabiamy przynajmniej kilka minut. Następnie formujemy z niego kulę i odstawiamy pod przykryciem na około 20 minut, aby odpoczęło.

 

3. W tym czasie można zająć się sosem warzywnym, a raczej marchewkowo-cebulowym. Ten wariant to swego rodzaju wersja podstawowa, którą możemy wzbogacić dodatkiem innych warzyw (np. cukinii, selera korzeniowego czy papryki). Jednak do pełni aromatów ta propozycja w zupełności wystarczy, bo pielmieni nie powinny ginąć w warzywach, które są tutaj raczej tylko subtelnym dodatkiem.

 

Chcąc więc zrobić ten banalnie prosty sos, cebulę kroimy w kostkę, a marchew ścieramy na tarce o dużych oczkach. Czosnek zgniatamy i bardzo drobno siekamy albo przeciskamy przez praskę. Na patelni rozgrzewamy nieco oleju i wrzucamy posiekaną cebulę. Kiedy się zeszkli, dodajemy czosnek i mieszamy, a po niecałej minucie, dorzucamy tartą marchew. Smażymy do momentu, aż marchew zmięknie, od czasu do czasu mieszając. Wtedy dodajemy łyżkę koncentratu pomidorowego (można zastąpić kilkoma łyżkami przecieru pomidorowego), łączymy w miarę dokładnie z warzywami, a następnie dodajemy, jeśli to konieczne, parę łyżek wody, żeby warzywa nie były zbyt gęste lub zlepione. Na koniec sól i pieprz do smaku, ewentualnie ulubione przyprawy. Jeszcze chwila smażenia. I gotowe.

Leniwe pielmieni

SKŁADNIKI:

 

Masa mięsna:

* 600 g mięsa mielonego

* duża cebula

* sól i pieprz

Ciasto na pielmieni:

* 450 g mąki pszennej

* łyżeczka soli

* 7-8 łyżek oleju roślinnego

* około 250 ml wrzącej wody

Na sos warzywny:

* duża cebula

* bardzo duża marchew

* 3-4 ząbki czosnku

* 1 łyżka koncentratu pomidorowego

* olej do smażenia + woda

* sól i pieprz

* natka pietruszki/szczypior

DOBRZE SKOSZTOWAĆ

Must-try * Man muss es probieren * Обов'язково треба спробувати

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

 

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, pomysły i współpracę. Jeśli coś ciekawego dzieje się w okolicy, o czym warto wiedzieć, napisz do nas:

Niezależny portal poświęcony życiu społeczno-kulturalnemu w gminie Narew © 2024

polityka plików cookies

kontakt@widoknanarew.pl

Thank you for being here

Danke, dass Sie hier sind

Дякую за те, що ви тут

Dziękujemy, że tu jesteś