6. Piekarnik rozgrzewamy do 190 stopni Celsjusza. Przed samym pieczeniem pierożki smarujemy żółtkiem, które można rozmącić z odrobiną mleka. Wierzch posypujemy na przykład czarnuszką, która zrobi fajny kontrast. Sezam też się nada. Pieczemy przez 22-25 minut, czyli do momentu, aż empanadas nabiorą złocisto-brązowej barwy.

 

A ponieważ z tej porcji wyjdzie całkiem sporo mniejszych pierogów, przy bardziej kompaktowych rozmiarach piekarników lepiej upiec je w dwóch turach, żeby nie ryzykować obniżającego estetykę pozlepiania się wypieku w trakcie pieczenia

 

I gotowe.

 

5. Gdy nasze ciasto jest już gotowe a nadzienie wystudzone, możemy zabrać się za formowanie pierożków, których oryginalny kształt bywa podobny albo identyczny do naszych. Boki można, rzecz jasna, zalepiać tak, jak się nam podoba, sięgając po różne wzorki i szlaczki. Przypomnijmy też, że klasyczne empanadas mają zwykle całkiem spore rozmiary, formowane z okręgu o średnicy 20 cm i większej.

 

My jednak postanowiliśmy zrobić mniejsze, przypominające gabarytami nasze tutejsze wyroby pierogowe. Na rozwałkowane w kształcie okręgu kawałki ciasta wędrowała solidniejsza łyżka drobiowo-warzywnego nadzienia, które zalepialiśmy w cieście, najczęściej w tradycyjny sposób. Z tej porcji wyszło nam około 28-30 pierożków. Układamy je w wyłożonej papierem do pieczenia formie i przed samym pieczeniem dajemy im jeszcze ok. 15-20 minut pod przykryciem.

2. W tym czasie można przygotować ciasto: masło rozpuszczamy i odstawiamy do przestygnięcia. Do miski wlewamy ciepłe (ale nie za gorące) mleko, wsypujemy cukier, dwie-trzy łyżki mąki pszennej i drożdże (procedura dotyczy zarówno drożdży suchych, jak i świeżych). Wszystko dokładnie mieszamy i odstawiamy pod przykryciem na 10-15 minut. 

 

3. Gdy drożdże już popracują, do rozczynu wbijamy jajko (koniecznie w temperaturze pokojowej - nie może być bezpośrednio wyjęte z lodówki). Mieszamy do połączenia składników, a następnie partiami dosypujemy resztę przesianej mąki, wyrabiając ciasto. Gdy wszystko nabierze już w miarę stabilnej (ale uwaga - nie "przemączonej") struktury, wlewamy rozpuszczone, przestudzone masło i wyrabiamy ciasto minimum siedem minut. Formujemy z niego kulę, przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia na około 1 godzinę

 

4. Na patelni tymczasem wszystko powinno być już gotowe. Warto jednak monitorować cały proces duszenia i - jeśli zajdzie taka potrzeba - dolać nieco wody. W każdym razie, ostateczny efekt powinien charakteryzować się wystarczającą gęstością. Należałoby w szczególności zwrócić uwagę na soki z pomidorów i ewentualnie je odlać, ponieważ mogą przeszkadzać w skutecznym sklejaniu brzegów pierożka. (I oczywiście wyciągamy liście laurowe).

Do góry

Dalej

Chrupiące pierożki z pysznym nadzieniem to idealna przekąska, szczególnie na wynos, spotkania towarzyskie i inne imprezy. Długo zachowują świeżość, można je zamrażać, odmrażać, podgrzewać. I swobodnie dostosowywać do diety wegetariańskiej poprzez eksperymentowanie z rozmaitymi rodzajami jarskiego nadzienia. Nawet weganie mogą spróbować, rezygnując z dodatku jajka, masło zastępując olejem roślinnym, a mleko wodą. Efekt będzie naprawdę przyzwoity.

 

Polecamy!

PRZYGOTOWANIE:

 

1. Zaczynamy od nadzienia: cebulę kroimy w niewielką kostkę, pora w cienkie półtalarki, czosnek drobno siekamy lub przeciskamy przez praskę. Na patelni rozgrzewamy olej i wrzucamy cebulę. Gdy się zeszkli, dodajemy czosnek, a po krótkiej chwili pora. Wszystko dokładnie mieszamy. Filet drobiowy kroimy w kostkę (nie za dużą, raczej drobną). Wrzucamy na patelnię i mieszamy. Gdy mięso straci surowość, dodajemy pokrojoną, również w drobną kostkę, paprykę. Wszystko mieszamy. Po paru minutach smażenia na nie za dużym ogniu, dodajemy pomidory, liście laurowe, przyprawy oraz sól i pieprz. Mieszamy, wlewamy wodę, przykrywamy i dusimy na bardzo małym ogniu od 20 do 30 minut.  

SKŁADNIKI:

 

Na ciasto:

* 250 ml ciepłego mleka

* łyżka cukru

* 7 g suchych drożdży lub 25 g świeżych

* 100 g masła

* 1 jajko

* 600-650 g mąki pszennej

* żółtko z odrobiną mleka do posmarowania

* czarnuszka/sezam do posypania

Nadzienie:

* około 0,5 kg filetu z kurczaka lub indyka

* 1 cebula + 2 ząbki czosnku

* biała część nie za dużego pora

* 1 średnia papryka

* dwa liście laurowe

* puszka krojonych pomidorów (można zastąpić przecierem) + opcjonalnie łyżeczka koncentratu pomidorowego

* przyprawy: 1 łyżeczka słodkiej wędzonej papryki + 1 łyżeczka oregano + sól i pieprz do smaku

* olej do smażenia + 200 ml wody

DOBRZE SKOSZTOWAĆ

Must-try * Man muss es probieren * Обов'язково треба спробувати

Mobile menu

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

 

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, pomysły i współpracę. Jeśli coś ciekawego dzieje się w okolicy, o czym warto wiedzieć, napisz do nas:

Niezależny portal poświęcony życiu społeczno-kulturalnemu w gminie Narew © 2024

polityka PRYWATNOŚCI

kontakt@widoknanarew.pl

Thank you for being here

Danke, dass Sie hier sind

Дякую за те, що ви тут

Dziękujemy, że tu jesteś