4. Na głębszej patelni rozgrzewamy sporą ilość oleju (przynajmniej do połowy brzegów). Ostrożnie przenosimy krążek, dbając o to, aby nie zdeformować jego kształtu. Na tłuszcz kładziemy łączeniem do dołu. Smażymy z obu stron na nie za dużym ogniu. UWAGA: smaży się dość szybko i jeszcze wyraźnie urośnie. Czasem wystarczy nawet po dwie minuty z obu stron. Jednak zalecamy czujność i monitorowanie ostatniego etapu, aby uzyskać ładny, wyrośnięty kształt i jasnobrązowy, apetyczny kolor. Po zdjęciu z patelni potrawa jest  gotowa do spożycia. I wtedy podobno bywa najlepsza.

3. Gdy ciasto już podrosło, stolnicę przysypujemy mąką i przegniatamy je lekko, dzieląc na sześć równych części. Każdą część rozwałkowujemy na kształt przypominający okrąg o średnicy (nie musi być perfekcyjny - to nie będzie miało żadnego wpływu na ostateczny wygląd dania). Najlepiej rozwałkowane okręgi umieścić na folii aluminiowej, aby ułatwić proces nadziewania i dalszego operowania krążkami.

 

Na każdym z okręgów - przy krawędzi - układamy nadzienie, zostawiając nieco miejsca na zlepienie brzegów. Na środku robimy otwór, który delikatnie rozciągamy na wszystkie strony, a następnie zlepiamy brzegi otworu z krawędziami zewnętrznymi. W ten sposób uformujemy nadziewany krążek przypominający sporej wielkości "obwarzanka". Po solidnym zlepieniu krawędzi, przewracamy go na drugą stronę. Całą procedurę powtarzamy dla kolejnych pięciu sztuk.

2. Nadzienie: ziemniaki obieramy i kroimy w bardzo drobną kostkę. Pomidor parzymy i zdejmujemy skórkę (jeżeli komuś skórka nie przeszkadza, to może ją zostawić). Na patelni rozgrzewamy nieco oleju i wrzucamy mięso mielone, rozprowadzając je po całej powierzchni. Cebulę kroimy w kostkę i dorzucamy do mięsa. Mieszamy. Po paru chwilach, gdy cebula troszkę zbrązowieje, wrzucamy pokrojone ziemniaki. Mieszamy i dodajmy koncentrat pomidorowy, który dokładnie rozprowadzamy. Następnie dodajemy pokrojonego w kostkę pomidora. Mieszamy. I na koniec sól i pieprz do smaku, ewentualnie ulubione przyprawy. Jeszcze chwila. Dolewamy wodę, zmniejszamy ogień i dusimy do miękkości (około 15 minut, może dłużej). Gotowe nadzienie odstawiamy do przestygnięcia.

Do góry

Dalej

Danie z całą pewnością warte wszelkich naszych starań i czasu. Miękkie i puszyste ciasto drożdżowe doskonale komponuje się z bogatym nadzieniem, a chrupiąca skórka w połączeniu z tym całkiem delikatnym wnętrzem sprawia, że każdy kęs to prawdziwa uczta. Nada się na każdy obiad, chociaż na zimno też smakuje znakomicie.

 

Rekomendujemy!

PRZYGOTOWANIE:

 

1. Ciasto: do miski wlewamy ciepłe mleko, wbijamy jajko (w temperaturze pokojowej), dodajemy sól, cukier i suche drożdże. Mieszamy do połączenia składników. (Możemy również wykorzystać drożdże świeże - przelicznik w tym przepisie wyniesie około 20-25 g. Jednak w tym przypadku należałoby przygotować rozczyn). Do całej mieszaniny przesiewamy stopniowo mąkę. Łączymy składniki i stopniowo przechodzimy na wyrabianie. Na koniec dodajemy olej. Wyrabiamy ciasto ręcznie lub maszynowo przez przynajmniej kilka dobrych minut. Odstawiamy pod przykryciem do podrośnięcia na około 1 godzinę.

SKŁADNIKI:

 

Ciasto:

* 250 ml ciepłego mleka

* 1 jajko

* 1 łyżeczka soli

* 1 łyżeczka cukru

* 2 łyżeczki suchych drożdży

* 2,5-3 szklanki mąki

* 4 stołowe łyżki oleju

Nadzienie:

* 400 g dowolnego mięsa mielonego

* 2 średnie cebule

* 2 średnie ziemniaki

* 1 pomidor

* 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego

* sól i pieprz do smaku

* ewentualnie ulubione przyprawy

* 125 ml wody lub odrobinę więcej

* olej do smażenia

DOBRZE SKOSZTOWAĆ

Must-try * Man muss es probieren * Обов'язково треба спробувати

Mobile menu

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

 

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, pomysły i współpracę. Jeśli coś ciekawego dzieje się w okolicy, o czym warto wiedzieć, napisz do nas:

Niezależny portal poświęcony życiu społeczno-kulturalnemu w gminie Narew © 2024

polityka PRYWATNOŚCI

kontakt@widoknanarew.pl

Thank you for being here

Danke, dass Sie hier sind

Дякую за те, що ви тут

Dziękujemy, że tu jesteś