Rulon zginamy w podkówkę i porządnie sklejamy jej końce.
Następnie zwijamy "rulonik" (układamy łączniem pod spodem).
Rulon zginamy w "podkówkę", której końce porządnie ze sobą sklejamy.
Tuż przed pieczeniem bułeczki smarujemy z wierzchu żółtkiem i mlekiem, a na łączeniu boków posypujemy np. sezamem.
6. Piekarnik rozgrzewamy do 180-190 stopni Celsjusza. Każdą z bułeczek smarujemy żółtkiem rozmąconym z łyżką mleka i posypujemy sezamem w miejscu, w którym zlepione zostały jej końce. Czas pieczenia będzie do pewnego stopnia uzależniony od tego, ile bułeczek ułożymy na blasze. Jeśli dysponujemy bardzo dużym piekarnikiem, to wszystkie 12 bułek mogłoby zmieścić się w jednej formie. Wtedy czas pieczenia trzeba będzie zwiększyć o około 5 minut. Natomiast, gdy mamy mniejszy piekarnik, zalecane jest pieczenie na dwie blachy, ponieważ bułki powinny dostać pewną przestrzeń w formie. Zarówno przed pieczeniem, jak i w piecu jeszcze urosną, zatem jeżeli nie chcemy mocno sklejonych i zdeformowanych bułeczek, pieczmy w dwóch turach, po sześć bułek. Wtedy na pieczenie będziemy potrzebować około 20 minut.
7. Po upieczeniu bułki studzimy i ewentualnie, przed podaniem, posypujemy cukrem pudrem.
Twaróg z resztą składników wystarczy wygnieść widelcem i dobrze wszystko połączyć.
Z tym ciastem pracuje się doskonale - wychodzi sprężyste i elastyczne.
Do góry
Dalej
Powrót
Bez wątpienia jedna z dorodniejszych kandydatur na częste domowe wypieki drożdżowe. Nie dość, że bułki wyglądają niesztampowo, to jeszcze charakteryzują się wyrafinowanym smakiem puszystego ciasta, harmonijnie komponującego się ze sporą porcją aksamitnego twarogu. I te rozmiary... Z pewnością na długo zaspokoją choćby najpotworniejszy apetyt na słodkości
Zdecydowanie polecamy!
Następnie zwijamy "rulonik" (układamy łączniem pod spodem).
Nadzienie przykrywamy krawędzią ciasta, a na pozostałej powierzchni robimy właśnie takie nacięcia.
Rulon zginamy w podkówkę i porządnie sklejamy jej końce.
Nadzienie przykrywamy krawędzią ciasta, a na pozostałej powierzchni robimy takie właśnie nacięcia.
4. Gdy ciasto już podeszło, podwajając lub potrajając swoją objętość, wyjmujemy je, lekko jeszcze przegniatamy i dzielimy na 12 równych części, z których formujemy gładkie kuleczki. Na każdą bułeczkę przypadnie około 100 g ciasta, a nawet o parę gramów więcej, zatem będą to naprawdę spore bułki.
5. Każdą z kulek rozwałkowujemy na owal/okrąg o średnicy około 17-18 cm. Przy jednej z krawędzi (np. u dołu) układamy serowe nadzienie, które wcześniej warto wstępnie podzielić na 12 w miarę równych części. Nadzienie przykrywamy częścią ciasta, lekko doklejamy do podstawy, a na pozostałej powierzchni robimy szereg skośnych nacięć z około 1-centymetrowymi odstępami pomiędzy nimi. Następnie wszystko zwijamy w "rulonik", delikatnie zginamy go w "podkówkę" i solidnie zlepiamy jej końce. Gotowe bułeczki układamy w formie wyłożonej papierem do pieczenia. Przed włożeniem do piekarnika powinny jeszcze leżakować pod przykryciem około 30 minut.
PRZYGOTOWANIE:
1. Jeżeli wypiek robimy na bazie świeżych drożdży, rozpoczynamy od przygotowania rozczynu. Drożdże wkruszamy do miski, dodajemy łyżkę cukru (odebraną z porcji) i 2-3 spore łyżki mąki. Wszystko zalewamy ciepłym mlekiem, mieszamy do rozpuszczenia się wszystkich składników i odstawiamy pod przykryciem na 10-15 minut.
2. Jeżeli zaś korzystamy z suchych drożdży, wsypujemy je bezpośrednio do mleka, dodajemy cukier, cukier wanilinowy i szczyptę soli. Wszystko dokładnie mieszamy, a następnie wlewamy kefir i wbijamy jajka - oba te składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Ponownie dokładnie mieszamy. teraz stopniowo wsypujemy przesianą mąkę i przechodzimy na wyrabianie ciasta. Na koniec dodajemy roztopione i przestudzone masło, dlatego warto rozpuścić je wcześniej i dać mu czas na przestygnięcie. (Podobnie postępujemy w przypadku rozczynu, dodając do niego kolejne składniki). Przez 6-7 minut wyrabiamy ciasto, które powinno osiągnąć miękką i elastyczną konsystencję. Z ciasta formujemy kulę i umieszczamy pod przykryciem w ciepłym miejscu, zostawiając je na przynajmniej jedną godzinę. Ciasto może postać nawet do dwóch godzin.
3. Teraz możemy przygotować twarogowe nadzienie. Ser, żółtko, cukier, miękkie masło i rodzynki umieszczamy w misce i rozgniatamy wszystko widelcem na w miarę jednolitą masę. (Rodzynki warto wcześniej sparzyć wrzątkiem przez kilka minut). Na koniec dodajemy mąkę ziemniaczaną i jeszcze raz wszystko dokładnie mieszamy i odstawiamy.
Mega bułki drożdżowe z twarogiem
SKŁADNIKI:
Ciasto drożdżowe
* 200 ml ciepłego mleka
* 100 ml kefiru (1,5% lub 2%)
* 100 g cukru
* 100 g płynnego masła śmietankowego
* 7 g suchych drożdży (lub ok. 25 g świeżych)
* 10 g cukru wanilinowego
* szczypta soli
* 650-700 g mąki pszennej
Nadzienie
* 350 g twarogu półtłustego
* 3 stołowe łyżki cukru
* 1 żółtko
* 1 łyżka miękkiego masła
* 1 łyżka mąki ziemniaczanej
* 60 g rodzynek
* żółtko + łyżka mleka do posmarowania bułeczek
DOBRZE SKOSZTOWAĆ
Must-try * Man muss es probieren * Обов'язково треба спробувати
Must try
TU WARTO ZAGLĄDAĆ
ZAPRASZAMY DO KONTAKTU
Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, pomysły i współpracę. Jeśli coś ciekawego dzieje się w okolicy, o czym warto wiedzieć, napisz do nas:
Niezależny portal poświęcony życiu społeczno-kulturalnemu w gminie Narew © 2025
polityka PRYWATNOŚCI
kontakt@widoknanarew.pl
Thank you for being here
Danke, dass Sie hier sind
Дякую за те, що ви тут
Dziękujemy, że tu jesteś