Do góry

Dalej

Powrót

Po wyjęciu z pieca apetyczna babka gotowa jest do spożycia. Jednak równie smaczna, a może nawet pyszniejsza bywa w kolejnych dniach, odsmażana na patelni. Podawać z ogórkiem kiszonym lub kiszoną kapustą.

                                 Smacznego!

PRZYGOTOWANIE:

 

1. Cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na patelni, na czubatej łyżce smalcu.

 

2. Ziemniaki należy zetrzeć jak na placki ziemniaczane. Tu będzie nieco roboty, chyba że dysponujemy odpowiednim sprzętem. Warto jednak tak sobie skomponować te czynności, aby starte ziemniaki za długo nie stały, ponieważ masa nabierze niezbyt przyjemnych kolorów i konsystencji. Z ziemniaków należy też odlać nieco wody - jej ilość bywa zależna od gatunku ziemniaka, a jeszcze częściej od tego, jak bardzo ziemniak jest świeży. Te wczesne, zaraz wykopane, nie bardzo jeszcze nadają się na matana - są dość wodniste. Również te długo leżące, które straciły na jędrności, raczej w ogóle nie powinny być stosowane, ponieważ babka po prostu nie będzie tak smaczna, jak być powinna. Najlepsze są ziemniaki, które po wykopkach poleżą sobie do listopada. Wówczas do marca można mieć gwarancję, że matan zachowa wszystkie swoje walory wizualno-smakowe.

 

3. Kiedy już mamy zeszkloną cebulkę i tarte ziemniaki, wówczas cebulę razem z tłuszczem dokładamy do nieco odsączonej masy ziemniaczanej, wsypujemy kaszę mannę na surowo i wbijamy jajka. Jeśli chcemy wzbogacić danie mięsnymi dodatkami, należałoby je krótko, jeszcze przed cebulą, przesmażyć na patelni, a później wrzucić cebulkę, która zbierze mięsne smaki.

 

4. Na końcu dodajemy sól, pieprz i majeranek. Co do soli i pieprzu, preferencje smakowe mogą być różne, jednak pewne ilości soli obowiązkowo powinny się w tej masie znaleźć. Na tę ilość ziemniaków należałoby wsypać jakieś 3/4 łyżki albo odrobinę mniej. Jeśli zaś dorzucimy przerobione mięso, np. kiełbasę, wówczas ilość soli należy zmniejszyć. Pieprz zaś, jak kto lubi. A majeranku wystarczy łyżka. (Ewentualnie, jeśli ktoś chce podbić smak, można dodać nieco pieprzu ziołowego i przyprawy do ziemniaków).

 

5. Wymieszaną masę ziemniaczaną wykładamy na odpowiednią formę. Blachę należy dobrać tak, aby babka nie była wysoka. Forma musi być odpowiednio wytłuszczona, najlepiej gęstymi, białymi zaspami smalcu.

 

6. Wszystko pięknie wyrównujemy i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni. Piec przynajmniej 40 minut, po czym zmniejszyć temperaturę do 180 stopni i piec jeszcze 15-20 minut, do wyraźnego zarumienienia. Albo, jak kto lubi, do chrupiącej skórki. Czas pieczenia może być różny w zależności od tego, jakim piekarnikiem dysponujemy. Idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie prawdziwego pieca chlebowego, w którym, po przepaleniu i wybraniu żaru, można byłoby upiec matana całkowicie tradycyjnym sposobem. Jednak dzisiaj właściwie jedynym rozwiązaniem będzie przyzwoity piekarnik elektryczny, który również zagwarantuje oczekiwaną jakość potrawy.

Klasyczny narwiański matan

SKŁADNIKI:

 

* około 2 kg ziemniaków (może być nieco więcej)

* 2 całe jajka

* 125 g kaszy manny

* dwie większe cebule

* czubata łyżka smalcu (do podsmażenia cebuli)

* 1 łyżka majeranku

* sól i pieprz do smaku

* smalec do wysmarowania blachy

* w wersji z mięsem można dodać kawałki dowolnego mięsa, wędlin, boczku, pokrojonego w kostkę i przesmażonego, co z pewnością wzbogaci smak potrawy.

DOBRZE SKOSZTOWAĆ

Must-try * Man muss es probieren * Обов'язково треба спробувати

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

 

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, pomysły i współpracę. Jeśli coś ciekawego dzieje się w okolicy, o czym warto wiedzieć, napisz do nas:

Niezależny portal poświęcony życiu społeczno-kulturalnemu w gminie Narew © 2024

polityka plików cookies

kontakt@widoknanarew.pl

Thank you for being here

Danke, dass Sie hier sind

Дякую за те, що ви тут

Dziękujemy, że tu jesteś