NEWSROOM

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

 

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, pomysły i współpracę. Jeśli coś ciekawego dzieje się w okolicy, o czym warto wiedzieć, napisz do nas:

Niezależny portal poświęcony życiu społeczno-kulturalnemu w gminie Narew © 2024

polityka plików cookies

kontakt@widoknanarew.pl

Thank you for being here

Danke, dass Sie hier sind

Дякую за те, що ви тут

Dziękujemy, że tu jesteś

Wertep ponownie zahacza o Narew

30 lipca 2023

29 lipca 2023 roku wędrujący po różnych miejscowościach Podlasia Festiwal Teatralny Wertep znów zawitał do Narwi. Ta wyjątkowa i niezwykle intensywna impreza o znaczeniu międzynarodowym, organizowana przez Stowarzyszenie Kulturalne "Pocztówka", jest jednym z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w naszym regionie. Spektakle grane w plenerze, różnorodne formy teatralne, towarzystwo ludzi z różnych stron świata oraz nasza podlaska przyroda i wielokulturowość - to niewątpliwe atuty imprezy, która co roku ciągnie za sobą wierny korowód miłośników tej szczególnej odsłony aktorstwa.

 

Jak przekonuje Dariusz Skibiński, dyrektor artystyczny Festiwalu: Wertep to nie określenie li tylko jakości nawierzchni poruszających się, ale zespołów teatralnych funkcjonujących w okresie średniowiecza w tej przestrzeni Słowiańszczyzny, które - wędrując od miejsca do miejsca - brały udział nie tylko w obrzędowych, liturgicznych rzeczach, ale także w tych bardzo popularnych, wiejskich. Na targach, targowiskach, przy okazji jakichś wydarzeń wystawiano różnego rodzaju spektakle, więc teatr był tu zawsze obecny.

 

Stąd m. in. wykiełkował pomysł, aby reaktywować wędrówkę teatralną po Podlasiu, która szybko przeistoczyła się w największą i najbarwniejszą imprezę teatralną w regionie Puszczy Białowieskiej. Jest to jednocześnie dość satysfakcjonujące wypełnienie sporej luki kulturalnej, ponieważ z tą formą sztuki na żywo i w najlepszym wydaniu zazwyczaj obcujemy najrzadziej. Jeżeli chodzi o Narew - ocenia Agata Smoktunowicz, dyrektor Narwiańskiego Ośrodka Kultury - jest to jedyna szansa w roku, żeby ten teatr obejrzeć, bo nie mamy na razie takiego miejsca, w którym możemy sami zaprosić jakiś teatr, czy grupę teatralną... Bardzo się z tego cieszymy, że możemy raz w roku doświadczyć takich rzeczy.

 

Wertep krąży po Podlasiu od 15 lat i zdołał już głęboko zakorzenić się w świadomości mieszkańców. Ludzie mówią: "nasz Wertep". Jeżeli ktoś w ten sposób traktuje zjawisko, to znaczy, że się z nim utożsamia i że widzi w nim coś, co jest mu bliskie - twierdzi Dariusz Skibiński, który jest także prezesem Stowarzyszenia Kulturalnego "Pocztówka", podejmującego co roku niemały trud organizacji tak wymagającej imprezy - Więc jeżeli tak jest traktowany Wertep, jeżeli mówią - "nasz Wertep" - dodaje - to ja nie mam wątpliwości, że to jest potrzebne.


Poparcia dla tych słów szukać daleko nie trzeba, ponieważ w tym roku mieszkańcy kilku małych miejscowości z naszego powiatu sami zaprosili Wertep do swoich ogrodów, w których odbyły się wybrane spektakle. W swoim bogatym harmonogramie organizatorzy poświęcili jeden dzień, aby złożyć wizytę gospodarzom i stworzyć w ten sposób przestrzeń dla szczególnej artystycznej interakcji pomiędzy zaproszonymi na spektakle mieszkańcami całych wsi, turystami i samymi artystami.

 

Narew natomiast podczas tegorocznej edycji Wertepu mogła zobaczyć osiem profesjonalnych spektakli, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W różnych miejscach przystani kajakowej zaprezentowały się renomowane zespoły teatralne: Falco Show (Ballada cygańska, Strugolaki), Scena96 (Czarny Łabędź), Teatr w Lesie (Opowieści warszawskie), Teatr Delikates (Pozor už nemôžem), ukraiński Creative School "What If" & Vechoria Theatre (The places of happy people), Grupa WoRaZu (Urażone guru) oraz Teatr Usta Usta (Cykl).

 

Jak co roku wydarzenie wsparł Narwiański Ośrodek Kultury, a dodatkowe atrakcje w postaci słodkich wypieków i wytrawnych dań regionalnych przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Narwi.

 

Pomysłodawca i organizator imprezy - Stowarzyszenie Kulturalne "Pocztówka" z siedzibą w Policznej w powiecie hajnowskim - to grupa niezależnych twórców, skupionych wokół teatru, ale również artystów z obszaru fotografii, muzyki i tańca. Łączy ich podejmowanie działań artystycznych oraz angażowanie się w edukację i promocję podlaskich wartości.

 

 

Zobacz wideorelację na YouTube