NEWSROOM

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

 

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, pomysły i współpracę. Jeśli coś ciekawego dzieje się w okolicy, o czym warto wiedzieć, napisz do nas:

Niezależny portal poświęcony życiu społeczno-kulturalnemu w gminie Narew © 2024

polityka plików cookies

kontakt@widoknanarew.pl

Thank you for being here

Danke, dass Sie hier sind

Дякую за те, що ви тут

Dziękujemy, że tu jesteś

Kuchnia z Sardynii w Socach

06 sierpnia 2023

Pierwszy sierpniowy weekend minął w Socach pod znakiem interesującej imprezy. Festiwal "Otwarte Ogrody" w oryginalny sposób połączył Podlasie z Sardynią, sztuki kulinarne z plastycznymi, fotografię z muzyką i nowoczesność z tradycją. Tak oto wyłonił się całkiem niepowszedni kolaż kuchni i sztuki, pokazujący jednocześnie, że w świecie kreatywności i wyobraźni granice są tylko pozorne.

 

Wydarzenie było częścią projektu realizowanego m. in. przez LGD Puszcza Białowieska, Suwalsko-Sejneńską LGD, Stowarzyszenie LGD Brama na Podlasie oraz Stowarzyszenie Polart Art, w ramach wymiany z regionem Oristano na Sardynii. Cel projektu dotyczył promowania - poprzez różnorodne działania kulturalne i sztukę - regionalnych produktów z Podlasia i Sardynii.

 

Podczas dwudniowego Festiwalu (5-6 sierpnia 2023) uczestnicy mogli spróbować rozmaitych potraw skomponowanych m. in. z produktów przywiezionych z regionu Oristano, wziąć udział w zabawach i warsztatach plastycznych inspirowanych wzornictwem z Krainy Otwartych Okiennic, obejrzeć film dokumentalny oraz zobaczyć wystawę fotograficzną upamiętniającą osoby uczestniczące w projekcie oraz zasłużone dla swoich społeczności lokalnych.

 

O muzyczną oprawę zadbały nasze gminne chóry. W pierwszym dniu popis swoich wokalnych możliwości dał doskonały Chór Harmoń z Łosinki, a w niedzielę wystąpił dynamicznie rozwijający się Chór Chabry z Narwi, który hojnie obsypał przybyłych kwieciem najpopularniejszych pieśni ludowych pogranicza wschodniego

 

Wiele energii i kulinarnej inwencji wniosło Koło Gospodyń Wiejskich w Narwi, uczestniczące w przygotowywaniu dań na bazie produktów z regionu Oristano. Przy okazji Panie z Koła prowadziły kiermasz swoich własnych wyrobów kulinarnych.

 

Jak informuje Monika Sielska, prezes Stowarzyszenia Polart Art z Soc, które było jednym z podmiotów prowadzących projekt, impreza miała na celu swoistą integrację lokalnego folkloru z kulturą nowoczesną, co również znajdowało swój wyraz w łączeniu nowoczesnych podejść kulinarnych z tradycjami kuchni regionalnych - podlaskiej i sardyńskiej.

 

Swego zadowolenia nie kryje sołtys Soc, Tamara Torcz, która udostępniła uczestnikom swoją posesję i również aktywnie współtworzyła projekt. Jest przekonana, że nie tylko warto było otworzyć ogrody i cieszyć się z obecności tak wielu zainteresowanych gości z różnych stron świata, ale pełna entuzjazmu już snuje kolejne plany. Może jeszcze zorganizujemy coś w tym roku, coś się nam uda - zapowiada.

 

A musi się udać, tym bardziej, że w Socach od 2019 roku działa wspomniane już Stowarzyszenie Polart Art - filia jednej z francusko-polskich organizacji pozarządowych, która realizuje różne projekty o znaczeniu ponadnarodowym. Szefowa placówki, Monika Sielska, jest łodzianką z pochodzenia, ale oczarowana Socami i Podlasiem nie wyobraża już sobie życia gdzie indziej, poza doliną Narwi i krajobrazem wypełnionym zdobionymi okiennicami. Soce to najwspanialsza wioska, do której należy przyjeżdżać i podziwiać - ludzi, architekturę i całe to piękno ogrodów, które również tworzą - przekonuje. - Zamieniłam Łódź na Podlasie i tak już zostanie. I to jest najpiękniejsze miejsce na Ziemi dla mnie!

 

I w tym najpiękniejszym miejscu żyją mieszkańcy, dla których takie wydarzenia to równie wspaniała okazja do integracji, zacieśnienia więzi, poznania nowych ludzi i poszerzenia doświadczeń. I chociaż Soce na brak turystów narzekać nie mogą, bo przecież świat sam tu przyjeżdża, żeby grzać się w blasku sławnych okiennic, to taka sposobność do inspirującego spędzania czasu w wielokulturowym towarzystwie, pośród przyrody, śpiewu i cennych klejnotów naszej gminnej architektury, jak właśnie w "Otwartych Ogrodach", naprawdę nie zdarza się często.

 

Imprezę wsparły m.in.: Gmina Narew, Gminna Biblioteka Publiczna w Narwi, Narwiański Ośrodek Kultury oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Narwi.

 

Zobacz wideorelację na YouTube